BM eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon: 3 milyon 500 bin... Bu gerçekten inanılmaz bir sayı

Dünya Haberleri

BM eski Genel Sekreteri ve Güney Kore eski Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon´dan Türkiye´nin mülteci politikasına övgü geldi. Ban Ki-moon, Türkiye'nin, 3 milyon 500 bin mülteciyi misafir ettiğini duyunca "Bu inanılmaz, Türkiye büyük iş yapıyor" dedi.

Güney Kore´nin başkenti Seul´e bir dizi temaslarda bulunmak üzere giden Dünya Uluslararası Pediatri Kurumu Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu ile Ban Ki-moon, ikili temasları  öncesinde  programlarında olmayan bir görüşme gerçekleştirdi. İkili, dünyadaki  mültecilerin durumu üzerine sohbet etti. Dünya üzerindeki çocuklara yönelik çalışmalardan söz edilirken konu Türkiye´ye geldi. Ban Ki-moon, birkaç sene önceTürkiye´ye gittiğini ve Gaziantep Islahiye´deki mülteci kampına ziyarette bulunduğunu söyledi. Ki-moon, "O dönemTürkiye´de 2 milyon mülteci vardı" dedi. Kerem Hasanoğlu ise "Şu an Türkiye  3 milyon 500 binin üzerinde mülteciye ev sahipliği yapıyor. Üstelik bunun yarısını da çocuk mülteciler oluşturuyor" diyerek son rakamları belirtti. Duyduğu rakam karşısında şaşıran Ban Ki-moon, "3 milyon 500 bin... Bu gerçekten inanılmaz bir sayı. Türkiye büyük bir iş yapıyor" dedi.

TÜRKÇE TEŞEKKÜR ETTİ

Kerem Hasanoğlu, Ban Ki-moon´u 10 yıl boyunca gerçekleştirdiği BM Genel Sekreterliği görevi sırasındaki başarılarından ve çabalarından dolayı kutladı. Bunun üzerine Ban Ki-moon´un, Hasanoğlu´na birkaç kere Türkçe teşekkür etmesi etrafta keyifli anların yaşanmasına neden oldu. Ban Ki-moon, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olduğu dönemde de  Türkiye´ye mültecilere karşı göstermiş oldukları muhabbet, cömertlik ve konukseverlik için teşekkür etmişti.

(DHA)