İstediğini aldı

Dünya Haberleri

Brüksel’deki NATO Liderler Zirvesi’ne ABD Başkanı Trump'ın sert çıkışı damga vurdu. Üye ülkelerden savunma bütçesine daha fazla para ayrılmasını isteyen Trump, NATO'ya 40 milyar dolarlık mali desteği kabul ettirdi.

Dün tamamlanan NATO Liderler Zirvesi’nin son oturumuna ABD Başkanı Donald Trump damgasını vurdu. Daha önce NATO’nun yeteri kadar savunma bütçesi ayırmadığını belirten Trump, şimdi de müttefik ülkeleri savunma harcamalarını arttırması gerektiği konusunda sert bir şekilde uyardı. Trump'nın, NATO’dan ayrılmak gibi bir ifade kullanmadığını söylese de toplantı anında sinirlerine hakim olamayarak bağırdığı ve tehditler savurduğu iddia edildi. 

EK BÜTÇEYE ONAY 
Toplatının ardından kameralar karşına geçen Trump “NATO bugün 2 gün öncesine göre çok daha güçlü ve adil. ABD, NATO’ya olan kararlığında son derece güçlü ama herkes aynı ruhu göstermeli. O ruhu yakalayabilmiş olmak harika. ABD’ye savunma bütçesinde adil davranılmıyordu. Beni anladılar. Ek 33 milyar hatta 40 milyara kadar ek bütçe sağlayacaklar. Daha önce hiç yapmadıkları bir katkı görüyoruz. Katılımın artmasıyla ABD’ye karşı adalet sağlandı. Dikkate değer katkı yapmazlarsa sıkıntı yaşayacağımızı söyledik. Çünkü ABD, NATO harcamasının yüzde 90’ını karşılıyordu. Şimdi daha güçlü bir NATO’muz var” dedi. Başkan Trump ülkesini Kongre onayı olmaksızın NATO'dan çekebileceğini ancak yürütülen görüşmelerin ardından buna gerek kalmadığını söyledi. 

AVRUPA İŞGAL ALTINDA 
NATO üyesi 29 ülkenin ittifaka mali destek anlamında üzerlerine düşeni yapma yönünde gerekli adımı attığını belirten Trump “Sert konuştum ama NATO’ya inancım tam” ifadelerini kullandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le 16 Temmuz’da gerçekleştirecekleri zirveyle ilgili görüşleri sorulan Trump “Umarım Rusya’yla anlaşabiliriz, bunu başaracağımıza inanıyorum. Yine de anlaşma sürecini hızlandırabiliriz” açıklamasında bulundu. Zirve hakkında yaptığı eleştiriler ve toplantı sırasındaki çıkışına rağmen Avrupa’yı düşündüğünü söyleyen Trump “Avrupalıları uyardım. Çünkü göçmenler Avrupa’yı ele geçirdi. Bunu yüksek sesle net bir şekilde söyledim” dedi.

KREMLİN’DEN JET CEVAP

Rusya’nın Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Trump’ın Almanya'nın enerji alanında Rusya'nın esiri olduğuna dair sözlerine yanıt verdi. Peskov “ABD, kendi sıvılaştırılmış doğalgazını satabilmek için Avrupa’ya baskı yapıyor. Her iki Kuzey Akım Boru Hattı da tümüyle ticari projelerdir. Bu projelere yönelik saldırıları, adil olmayan bir rekabetin manifestosu olarak değerlendiriyoruz. İki lider 16 Temmuz’da Helsinki’de bir araya gelecek. Görüşme zaten ilişkilerimizin karmaşık olduğu bir dönemde gerçekleşiyor. Bu tür açıklamaların görüşmeyi daha da karmaşık bir hale getireceğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu.