Türk Akımı projesine karşı olan ABD'den Macaristan'a vaçgeçme çağrısı

Dünya Haberleri

Türk Akımı projesine karşı olan ABD'nin Dışişleri Bakanı Pompeo, Macaristan'a Türkiye-Rusya arasında gerçekleştirilen dev projeye destek vermemesi çağrısında bulundu

Daha önce Türk Akımı'na karşı olduğunu açıklayan ABD, Orta Avrupa ülkelerine projeye destek vermeme yönünde telkinlerde bulunuyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 5 Orta Avrupa ülkesine yapacağı turuna başladı. Pompeo; Macaristan, Slovakya, Polonya, Belçika ve İzlanda'yı ziyaret edecek.

ABD'Lİ YETKİLİ AÇIKLADI

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir üst düzey yetkilisi, "Macaristan'da, Merkez Avrupa'ya enerji tedarikinin çeşitlendirilmesini konuşmaya devam edeceğiz. Dışişleri Bakanı, Macaristan'ı, Krk Adası'ndaki sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı ve boru hattının yapımıyla ilgili projenin tamamlanmasına daha aktif katılmaya çağıracak ve Macaristan'ı Türk Akımı'na destekten vazgeçirmeye çalışacak." dedi.

TÜRK AKIMI NEDEN ÖNEMLİ

Türkiye, uzun yıllar Rus doğalgazını, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan üzerinden taşıyan Batı hattı üzerinden aldı. Türk Akımı ile de bu defa Rusya, gazını aynı güzergahtan tersine akıtmanın çalışmalarını yapıyor.

Ukrayna–Rusya arasındaki sorunlar sebebiyle, bu defa Türkiye üzerinden Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere, hatta bazı çalışmalarla eski hat üzerinden gaz sevkiyatı söz konusu olacak. Türk Akımı Projesi, Gazprom’un Amsterdam merkezli South Stream Transport isimli şirketi de Avrupa Birliği’nde projenin geleceğini takip ediyor. Proje, South Stream olarak yola çıkmıştı. Bulgaristan ile sorunlar ortaya çıkınca, Rusya Devlet Başkanı Putin, güzergâhta değişiklik içeren kararıyla Türk Akımı Projesi’ni ilan etti. South Stream de yönetim sorumluluğunu üstlendi.