Suriye'de sinsi plan

Dünya Haberleri

Ülkenin güneyinde kontrolü sağlayamayan Esed rejimi, müttefiki Rusya’dan yardım istedi. Bu çağrıya kayıtsız kalmayan Rusya, İsrail’le gizli bir anlaşma yaparak istediği bölgeyi Esed’e bıraktı.

Rejim güçleri, Suriye’nin güneyinde kontrolü kaybetti. Esed’in Putin’den yardım istediği ve Rusya’nın İsrail’le gizli bir anlaşma yaparak bölgeyi rejime bıraktığı iddia edildi. İsrail merkezli Haaretz'e konuşan İsrailli üst düzey kaynaklar, Rusya ve İsrail arasında Suriye konusunda gizli bir anlaşma yapıldığını açıkladı. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre Rusya, İran'ı Suriye'nin İsrail sınırından uzaklaştıracak. İsrail’de Beşar Esed'in ülkenin güneyinde kontrolü sağlama çabalarına engel olmayacak ve rejime müdahalede bulunmayacak. 

ÇIKAR İTTİFAKI KURULDU 
İran'a bağlı güçler İsrail-Suriye sınırında varlıklarını devam ettiriyor ancak Rusya'nı bu güçlerin tasfiyesi için yoğun mesai harcıyor. Putin, Esed rejiminin istikrarı sağlamasında ve aynı zamanda İsrail sınırındaki İran güçlerinin çekilmesinde çıkarı olduğunu söylemişti.