Emekli maaşları SSK ve Bağ-Kur ek ödeme artışı...

Ekonomi Haberleri

Türkiye Emekliler Derneği'nin talebi hayata geçerse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ek ödeme tutarlarında 42 ile 269 lira arasında artış yaşanacak. Tüm gözler 2019’da emekli maaşı ikramiyesi ve maaşlarının ne kadar olacağı sorusunda… Haberin devamında detaylara ulaşabilirsiniz.

Maaşı bin liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde bu ay artış olacak. Ek ödeme dahil bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak. Ek ödeme dahil maaşı bin liranın altında olanlara, bu aydan itibaren bin lira ödenmeye başlanacak. Maaşı 660 ile 999 lira arasında olan yaklaşık 150 bin emeklinin geliri böylece artmış olacak. Emeklilerin gelirinde 340 liraya varan artış yaşanacak.

 

MAYIS'TA İKRAMİYE GELİYOR

Mayıs ayı ile birlikte bu yılın ilk ikramiyesi de emeklilere ödenecek. Ramazan Bayramı öncesi maaşı ne olursa olsun tüm emeklilerin hesaplarına bin lira yatırılacak. Bu ikramiye miktarlarının artırılması yönünde bir talep var ama şu anda bir gelişme olmadı. Eğer böyle bir artış olursa sizinle paylaşırız. Ancak şu anda bin lira yatırılacak.

 

TEMMUZ'DA YENİ ZAM BELLİ OLACAK

Temmuz'da da tüm emeklilere yılın ikinci zammı yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memur emeklilerine ise yüzde 5 zam ve bu yılın ilk yarısındaki enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark verilecek. Kesin zam oranları 3 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak verilerle ortaya çıkacak.

 

AĞUSTOS'TA İKİNCİ İKRAMİYE

Ramazan ikramiyesinin ardından yılın ikinci ikramiyesi Kurban bayramı öncesi hesaplara yatacak. Kurban Bayramı da 11-14 Ağustos'a denk geliyor. Bu nedenle yılın ikinci ikramiyesinin de 5-9 Ağustos'ta ödenmesi bekleniyor. Kesin tarihleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu duyuracak. Emekliler ikinci ikramiyede de yine bin lira alacaklar.

 

GELİRLER ARTACAK

Ayrıca ek ödeme oranının yüzde 4-5'ten 8-9'a çıkarılması gündemde. Türkiye Emekliler Derneği'nin talebi hayata geçerse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ek ödeme tutarlarında 42 ile 269 lira arasında artış yaşanacak. Halen en düşük emekli aylığı net bin 71 lira 88 kuruş. Buna göre en düşük ek ödeme tutarı da (maaşın yüzde 5'i) 53,60 lira. Ek ödeme, oran yüzde 9 olursa 42,87 lira artışla 96,47 liraya yükselecek. En yüksek aylık ise 5 bin 390 lira 70 kuruş. Buna göre de en yüksek ek ödeme tutarı (maaşın yüzde 4'ü) 215,63 lira. Ek ödeme, oran yüzde 9 olursa 269,53 lira artışla 485,16 liraya ulaşacak.