En ucuzu Ağrı'da en pahalısı Muğla'da

Ekonomi Haberleri

Başkan Erdoğan’ın müjdesini verdiği 50 bin sosyal konuta gelen talep 100 bini aştı. En ucuz daire, 116 bin liradan Ağrı’da satışa çıkarken, kampanyanın en değerli evi, 419 bin liraya Muğla Köyceğiz’de satılacak.

TOKİ'nin 67 ilde 140 projeyle başlattığı 50 bin konutluk sosyal konut hamlesine olan talep her geçen gün artıyor. 6 Mart’ta taleplerin toplanmaya başladığı konutlarla ilgili bilgi almak ve şehirlerindeki projelere talep oluşturmak isteyen vatandaşlar, TOKİ’nin internet sitesini kilitledi. Altyapı için dakika dakika güçlendirme çalışmaları yapılsa da, yoğunluktan dolayı siteye erişim ve başvuru bilgilendirme formuna ulaşmak bile uzun zaman alıyor. 

YATAY MİMARİ

Vatandaşların yoğun talep gösterdiği konutların yüzde 64’ünü alt gelir grubu için hayata geçirilen 2+1 konutlar oluşturuyor. Kalan yüzde 36’sı ise orta gelir grubuna hitap eden 3+1 konutlardan oluşuyor. 3 yıl içinde hak sahiplerine teslim edilmesi planlanan konutlar, yatay mimari esas alınarak hayat bulacak. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleriyle dul ve yetimleri 15-19 Nisan, en az yüzde 40 engelliler 8-12 Nisan, emekliler 25 Mart-5 Nisan, diğer başvuruların ise 6-22 Mart tarihlerinde olmak üzere taleplerin alınması 4 ayrı gruba ayrılsa da, banka şubeleri yoğunluktan payını alıyor. 

MÜRACAAT BANKAYA 

Vatandaşların başvuru için  Ziraat ve Halk Bankası şubelerine giderek, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1.000 lira ön kayıt ödemesi yapması gerekiyor. Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte ‘hak sahibi belirleme’ kurası çekilecek.

İSTANBUL’DA 5 PROJE VAR

Sosyal konut hamlesiyle İstanbul’da, 5 projede toplam 6 bin 300 konut inşa edilecek. İstanbul’daki konutların gerçekleştirileceği yerler şöyle:

Tuzla-Aydınlı

Başakşehir-Ayazma 

Silivri-Alipaşa

Başakşehir-Hoşdere  

Başakşehir-Kayabaşı 

Başvuru için gerekli koşullar 

- TC vatandaşı olmak.

- 2+1 konutlara başvuracaklar, projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde bir yıldan az olmamak koşuluyla ikamet ediyor olmalı. 

- TOKİ’den daha önce konut satın almamış olmak ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak. 

- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı evi olmamak. 

- Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 4 bin 800 lira gelire sahip olmak.

- Bir hane halkı adına, yalnızca tek başvuru yapılabilecek.