İhracatçıya destek yağacak

Ekonomi Haberleri

Hükümet, cari açığı azaltmak için ihracatçı KOBİ’lere desteğini artıracak. Bu kapsamda işletmelere bu yıl 3 milyar 104 milyon liralık kaynak sağlanacak. 

Temelleri sağlam, güçlü Türk ekonomisi, hayata geçirilen yeni ekonomi projelerinin de katkısıyla tüm hızıyla büyümesini sürdürürken, 2018 ihracatında cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Geçen yıl hükümet tarafından ihracatçılara yapılan finansal desteklerin katkısıyla ihracatta rekorlarla dolu bir yıl yaşayan Türkiye, 2019’da da ihracatçının yükünü hafifletmeye devam edecek. 

HERKES FIRSATTAN FAYDALANACAK

Tüm destek programlarının nihai hedefinin ihracatçıları yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler ihraç etmeye yönlendirmek olduğuna dikkati çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, şunları kaydetti: “KOBİ ve her seviyedeki ihracatçımıza bu yıl sağlamayı öngördüğümüz toplam 3 milyar 104 milyon liralık desteği etkin şekilde kullandıracağız. Bu vesileyle, 2019'da ihracatçılarımızın faydasına sunduğumuz imkanların ülkemize, milletimize ve ekonomimize hayırlı olmasını diliyorum.” 

HEDEF CARİ AÇIĞI AZALTMAK 

2018 yılında toplam 12 bin 255 firmaya destek sağladıklarını belirten Bakan Pekcan, “2019'da değişen ve gelişen ihracat portföyümüze uygun olacak şekilde, ihracatçılarımıza 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceğiz. Yeni Ekonomi Programı'nda da ilan edildiği gibi önümüzdeki 3 yıllık dönemde kamu kaynaklarımızın öncelikli olarak ihracatı artıracak, teknolojik ürün üretimini sağlayacak, cari açığı azaltacak yatırımlara kanalize edilecek olması, ihracat odaklı politikalara verilen önemin en büyük göstergesidir” diye konuştu. 

TİCARİ FUARLARA BÜYÜK KATKI

İhracatın ürün ve ülke bazında geliştirilmesine yönelik, firmalar tarafından en çok kullanılan fuar destekleri için, geçen yıl 8 bin 700'ü aşkın firmaya toplam 520 milyon liralık kaynak sağlandığını belirten Pekcan, bireysel ve milli katılımlı fuarlarda bulunmayı en etkin şekilde teşvike devam edeceklerini, ulaşım ve nakliye dahil ihracatçıların harcamalarını desteklemeyi sürdüreceklerini vurguladı.