Megakente turizm dopingi

Ekonomi Haberleri

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul’a yılda 13 milyon turist geldiğini hatırlatarak, dev projelerle bu sayının 9 milyon daha artacağını söyledi. Yenikapı’ya dev kruvaziyer limanı yapılacağını vurgulayan Yıldırım, yüzen otellerle İstanbul’a gelen turistlerin, 5 kat daha fazla para harcayacağını, bu paranın esnafa ilaç olacağını belirtti. 

Yunus ÇAĞLAR

Başbakanlığı döneminde, Türkiye’de yatırım ortamını 17 sıra birden yükseltmeyi başaran AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, ülke için bu zamana kadar başardıklarını şimdi de İstanbul’da gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başladı. Gazetelerin ekonomi servisi yöneticileriyle bir araya gelen Binali Yıldırım, bacasız sanayi olarak adlandırılan turizme özel önem verecek. 

300 MİLYARA YÜKSELECEK 

Belediyelerin görevinin, kentlerin yatırım ortamını düzelterek daha çok istihdam sağlamak olduğunu hatırlatan Binali Yıldırım, İstanbul’u hem yaşam kalitesi hem de ekonomik olarak dünya markası haline getirmek istediğini söyledi. Yıldırım, “İstanbul’un yıllık geliri, şu anda 232 milyar dolar. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamı 75 milyar dolar daha artırarak 300 milyar doların üzerine çıkaracağız. Bu her yıl ortalama 15 milyar dolarlık fazladan katkı anlamına geliyor” dedi. 

PARİS'TEN DAHA FAZLA

Paris, Londra, New York gibi kentlerin, nüfusunun yaklaşık 2 katı turist ağırladığını ve turizmden önemli bir gelir elde ettiklerini ifade eden Yıldırım, “İstanbul 13.5 milyon turist ağırlıyor. Bizim hedefimiz, 5 yılın sonunda bu sayıyı 22 milyona çıkarmak. Özellikle daha fazla para harcayan gelir grubu yüksek turistleri hedefliyoruz. 

İSTANBUL 5. SIRADA  

İstanbul, doğası, tarihi ve coğrafik özellikleriyle muhteşem bir şehir. Bunu yabancılar da biliyor. Bu kent, dünyada görülmek istenen şehirler arasında 5. sırada yer alıyor. Aslında her şey hedefe uygun. Bizim yapmamız gereken şey ise turistle İstanbul’u buluşturmak. Planlarımızı da buna göre yaptık” ifadelerini kullandı. 

SURİÇİ AÇIKHAVA MÜZESİ OLUYOR

Tarihi yarımadanın yoğun turist akımına hazırlanacağını ifade eden Yıldırım, İstanbul’un kalbi olan Suriçi’nin tarihin ve medeniyetin yaşayan açıkhava müzesi olacağını söyledi. Yıldırım şunları kaydetti: “Tarihi yarımada sokakları, mimari anıtları, şehrin hafızasında yer etmiş mekanlar geleneğine uygun düzenlemeyle, İstanbul’un kadim kültürünü, kokusunu ve rengini geleceğe taşıyacak. Kişilikli ve kimlikli bir yaşayan şehir merkezi, geleneksel sanatlarımızla modern çizgileri buluşturacak. Suriçi’nde Süleymaniye’den başlayarak tarihi yarımada da ve İstanbul’un tamamında, bir mimari kültür dönüşümü ve tarihsel restorasyon seferberliği başlatılacak.” 

KREŞ OLMAYAN MAHALLE KALMAYACAK

İstanbul’un en önemli sorunlarından biri olan kreş probleminin öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayan Binali Yıldırım, “39 ilçede 961 mahallenin tamamını taradık. Kreş olmayan tüm mahalleleri belirledik. Annelerin işgücüne katılımını artırmak, çalışan ailelerin çocuklarına kaliteli bir eğitim verilmesi ve okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için, İstanbul’un 300 mahallesinde 955 kreş açılacak. Böylece bu mahallelerdeki 0-4 yaş arası 577 bin 370 bebek de kreş hizmetinden faydalanabilecek. Ayrıca ev hanımları için de projelerimiz var. Evde kendi imkanlarıyla üretim yapan ev hanımlarının ürünlerini satabilmeleri için bir web sitesi açacağız” dedi. 

FUARDAN 7.5 MİLYAR DOLAR

Avrupa’nın 50 milyon ziyaretçiye sahip fuar pazarından yüzde 10 pay almak ve İstanbul’da her yıl 5 milyon fuar ziyaretçisi ağırlamak üzere tasarlanacak alanın, 60 yeni fuara zemin hazırlayacağını her yıl 2 milyonu yabancı olmak üzere 4.5 milyona yakın ziyaretçi ağırlayacağını belirten Yıldırım, “Böylece kent ekonomisine fazladan 3 milyar dolar turizm geliri sağlanacak. Fuarlar, ihracata yüzde 20 oranında katkı yapıyor. İhracatımızın 35 milyar doları bu fuarlarla sağlanıyor. Yeni fuar alanlarımızla gelecek 5 yılda iş turizmine yıllık 5 milyar dolar, kent ekonomisine 9.5 milyar dolar ve ihracata 50 milyar dolar destek olunacak” açıklamasını yaptı. 

HARCAMAYA TAKSİDEN BAŞLAYACAKLAR

Yenikapı’da yapılacak olan kruvaziyer limanına, binlerce yolcu taşıyan 8 geminin aynı anda yanaşabileceğini anlatan Binali Yıldırım, “Normal turist 650 dolar harcarken, kruvaziyer turisti 2 binle 5 bin dolar arasında harcama yapıyor. Yani 3-5 kattan fazla para bırakıyor. Her yıl 500 bin üst gelir grubu turistin giriş yapacağı Yenikapı Kruvaziyer Limanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’yla birlikte hayata geçirilecek. Yenikapı’ya 8 gemi aynı anda yanaşabilecek. Doğrudan 1500, dolaylı 49 bin kişiyi istihdam edecek liman, İstanbul ekonomisine yılda bir milyar dolar katkı sağlayacak. Binlerce turist Yenikapı’dan kente dağılacak. Taksiye binecekler, alışveriş yapacaklar, yemek yiyecekler. Bu para İstanbul’da dolaşacak ve ekonomiye katkı yapacak” diye konuştu. 

KAĞITHANE'YE 3 METRO 

Binali Yıldırım, Kağıthane'de Seyrantepe 700. Yıl Parkı içindeki bir kafede kanaat önderleri ve STK temsilcileriyle bir araya geldi. İstanbul ve Kağıthane için güzel projelerin bulunduğuna değinen Yıldırım, “Ulaşımla ilgili müjdeyi veriyorum, buraya metro geliyor. Hem de bir tane değil, üç tane geliyor. Bir tanesi Kabataş'tan Mecidiyeköy'e Mahmutbey'e. Bu epey ilerledi. Bu sene sonuna kadar açılacak. İkinci Kağıthane'yi ilgilendiren metro, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosu. Bir üçüncüsü de İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metro hattı. Bu yeni, Boğaz'ın altından üç katlı bir tünel. İki köprü arasından geçecek” ifadelerini kullandı.