'Asla baş eğmeyeceğiz'

Gündem Haberleri

Başkan Erdoğan, Gaziantep mitinginde Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik hain saldırıya ilişkin tepkisini dile getirdi, “Müslümanlar olarak asla baş eğmeyeceğiz” dedi. 

Devlet Başkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin Gaziantep mitinginde yaptığı konuşmada, Yeni Zelanda'daki iki camiye yönelik saldırıya sert tepki gösterdi, “Kökeni, inancı, meşrebi ne olursa olsun günahsız her masum insanın ölümüne karşı aynı ilkeli duruşu sergileyeceğiz. Müslümanlar olarak asla baş eğmeyeceğiz ama asla bu alçakların seviyesine de düşmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

MİLLETİMİZİ ŞAHSIMI HEDEF ALIYOR 

Erdoğan şöyle devam etti: “Bu katil bildiri yayımlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemizi, milletimizi, şahsımı da hedef alıyor. Neymiş, boğazın batısına geçmeyecekmişiz. Yani Avrupa yakasına. Yoksa ne olurmuş?  İstanbul'a gelip hepimizi öldürür, bizleri topraklarımızdan sürer, Ayasofya'yı minarelerden kurtarırlarmış. Bu ifadeler kafalarda ve kalplerde yaşatılan heveslerin ifadesidir. Biz, işte bunun için şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımıza, onların okunduğu camilerimize, minarelerimize, istiklalimizin sembolü olan bayrağımıza böylesine sıkı sıkıya sarılıyoruz.” 

AYASOFYA'YI KİLİSE YAPTIRMAYIZ 

Saldırıyı gerçekleştiren teröristin yayımladığı bildiride İstanbul için “Konstantinapol” dediğini ve Ayasofya'yı yeniden kiliseye çevirmek istediğinden bahsettiğini aktaran Erdoğan, “Bu millet var ya, bu can bu tende oldukça, böyle bir şeye asla müsaade etmez, etmeyeceğiz. İsrail'in başındaki soyguncu var ya, yargılanan var ya, her türlü yolsuzluktan yargılanan bir başbakanları var ya, onun oğlu da 'İstanbul, Bizans'ın başkenti bir Hıristiyan şehridir, Türk işgaliyle karşı karşıyadır' diye tweet atıyor. 

İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR 

Be ahlaksız, siz Filistin'in tamamını işgal ettiniz. Siz, 1938-48'de neredeydiniz, şimdi ise neredesiniz? O Filistinli kardeşlerimiz neredeydi, şimdi ise nerede? İşgal ettiniz, elinizdeki o güçle onları bulundukları yerlerden hep kovdunuz” değerlendirmesinde bulundu. Başkan Erdoğan, 7 yaşındaki çocuktan kadınlara, yaşlılara varıncaya kadar 10 bine yakın Filistinli'nin İsrail cezaevlerinde mahkum olduğuna işaret ederek, “Onun için diyorum ki Netanyahu zalimdir. Eğer dünyada zulmeden bir ülke aranıyorsa o da İsrail'dir. Bir terör devleti aranıyorsa o da İsrail'dir. Bunları söylüyoruz diye rahatsız olanlar varsa, kusura bakmasınlar onlar varsın rahatsız olsunlar. Biz gerçekleri söyleyeceğiz” dedi. 

Yeni Zelanda'ya gidiyorlar 

Türkiye, Yeni Zelanda’da 49 Müslüman’ın şehit edildiği katliamı yerinde araştırmak için harekete geçti. Başkan Erdoğan'ın talimatıyla, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yeni Zelanda’ya gideceği belirtildi. Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada, “Bireysel eylem değil, arkasındaki örgütü ortaya çıkarın” çağrısında bulunmuştu. 

Prof. Beril Dedeoğlu için, Galatasaray Üniversitesi'nde düzenlenen törene Başkan Erdoğan da katıldı. Dedeoğlu daha sonra Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

İSLAM DÜŞMANLIĞI KATLİAM BOYUTUNDA

Erdoğan Gaziantep'e gitmeden önce, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 3 gün önce hayatını kaybeden Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ile Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu için Galatasaray Üniversitesi'nde düzenlenen törene katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Yeni Zelanda'daki terör saldırısına değinerek, “Dünyada uzunca bir süredir yükselişi seyredilen ve hatta teşvik edilen İslam düşmanlığı, bu saldırıyla bireysel taciz çizgisini geçerek toplu katliam boyutuna ulaşmıştır. Ülkemizi, milletimizi ve şahsımı da hedef alan katilin temsil ettiği anlayışın, Batı toplumlarını bir kanser gibi hızla ele geçirmeye başladığı açıktır. Şayet derhal önlem alınmazsa bu kötü gidişin önünü alan felaket haberlerine yenilerinin eklenmesi kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.