Başkan Erdoğan: Yeni yargı paketi için kolları sıvadık

Gündem Haberleri

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni bir yargı paketi için hemen kolları sıvadık. Arkadaşlarımız en kısa zamanda bu yeni paketi Meclisin gündemine getirecekler" dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Yeni Hizmet Binası ve 2021-2022 Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuştu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"TÜRKİYE BU ESERLERİYLE DÜNYAYA AYRI BİR MESAJ VERECEK"

Yargıtay'ın bu muhteşem binasını da bitirmenin bahtiyarlığı içindeyiz. Türkiye inşallah bu eserleriyle dünyaya ayrı bir mesaj verecek. Yargıtay'ı tek çatı altına toplayarak halen önünde 516 bin civarında derdest dosya bulunan bu kurumun işleyişindeki vakit ve kalite kaybının önüne geçtik.

Ankara'ya bir de şanına ve tarihgine yakışır bir adalet binası kazandırmakta kararlıyız. Proje çalışmaları bitmek üzere, inşallah yıl bitmeden temeli atılacak. Mevcudun 4 katı büyüklükte yapılacak bina Ankara'nın ihtiyacını uzun süre karşılayacak.

Adalet aynı zamanda toplumun huzur ve barışının, refahının teminatıdır. Adalet, devletin varlığının sebebidir. Kanuni Sultan Süleyman 'kılıcın yapamadığını adalet yapar' diyor. Gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras da işte bu anlayış olacaktır. Adalet sistemini geliştirmek için atılanher adım bizim için kıymetlidir. Maalese4f yakın tarihimizde bu mukaddes sorumluluğu millet için ve millet adına taşımaktan bihaber, sözümona yargı mensuplarına rastladık. Hukukun zulme alet edildiği kötü alışkanlığın son halkasını FETÖ'cü zalimler sergiledi.

"TÜRKİYE BU ESERLERİYLE DÜNYAYA AYRI BİR MESAJ VERECEK"

Yargıtay'ın bu muhteşem binasını da bitirmenin bahtiyarlığı içindeyiz. Türkiye inşallah bu eserleriyle dünyaya ayrı bir mesaj verecek. Yargıtay'ı tek çatı altına toplayarak halen önünde 516 bin civarında derdest dosya bulunan bu kurumun işleyişindeki vakit ve kalite kaybının önüne geçtik.

ANKARA'YA YENİ ADALET BİNASI MÜJDESİ

Ankara'ya bir de şanına ve tarihine yakışır bir adalet binası kazandırmakta kararlıyız. Proje çalışmaları bitmek üzere, inşallah yıl bitmeden temeli atılacak. Mevcudun 4 katı büyüklükte yapılacak bina Ankara'nın ihtiyacını uzun süre karşılayacak.

"ADALET, DEVLETİN VARLIĞININ SEBEBİDİR"

Adalet aynı zamanda toplumun huzur ve barışının, refahının teminatıdır. Adalet, devletin varlığının sebebidir. Kanuni Sultan Süleyman 'kılıcın yapamadığını adalet yapar' diyor. Gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras da işte bu anlayış olacaktır.

"HUKUKUN ZULME ALET EDİLDİĞİ KÖTÜ ALIŞKANLIĞIN SON HALKASINI FETÖ'CÜ ZALİMLER SERGİLEDİ"

Adalet sistemini geliştirmek için atılan her adım bizim için kıymetlidir. Maalesef yakın tarihimizde bu mukaddes sorumluluğu millet için ve millet adına taşımaktan bihaber, sözümona yargı mensuplarına rastladık. Hukukun zulme alet edildiği kötü alışkanlığın son halkasını FETÖ'cü zalimler sergiledi. FETÖ'nün hakim-savcı görünümlü mensupları, milletimizin adalet duygusunu en kirli, en rezil şekilde suistimal etmeye kalktılar. Milletin, devletin ve adaletin yanında saf tutan yargı mensupları darbe girişimine karşı kararlılıkla hukuku işlettiler.

"DEMOKRASİLERDE HUKUKU VE HAKKANİYETİNİN SINIRLARI İÇERİSİNDE YARGI KARARLARI DA ELEŞTİRİLEBİLİR"

Haktan, hukuktan asla vazgeçmeyeceğiz. Amaca giden her yolu mübah gören anlayışı reddediyoruz. Adaleti sadece adliye binlarına, duruşma salonlarına tahsisli bir kavram olarak görmeyeceğiz. Yargının bağımsızlık ve tarafsızlığı, kararlarının hiçbir koşulda eleştirilemeyeceği anlamına gelmez. Adil davranma yükümlülüğü her kurum, her fert için geçerli bir yükümlülüktür. Demokrasilerde hukuku ve hakkaniyetinin sınırları içerisinde yargı kararları da eleştirilebilir.

'YARGININ PERFORMANSINI ARTIRACAK HER TÜRLÜ YARDIMI SAĞLAYACAĞIZ'

Yürütme olarak bize düşen yargının performansını artıracak her türlü yardımı sağlamaktır. Yeni adli yılda yargı reformu çalışmalarımızı hızlandıracağız. Reform stratejimizin temelinde daha demokratik bir Türkiye idealimiz bulunmaktadır. Hak, hukuk ve insan hakları gibi kavramları bugüne kadar hiçbir ucuz politikaya teslim etmedik, etmeyeceğiz.

"KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRDİK"

Adli tatilden hemen önce 4. Yargı Paketimizle kadına yönelik şiddetle mücadele maddesini güçlendirdik. Yeni bir yargı paketi için hemen kolları sıvadık. Arkadaşlarımız en kısa zamanda bu yeni paketi Meclisin gündemine getirecekler.

Etiketler : Başkan Erdoğan Adalet Türkiye Yargıtay Yeni Hizmet Binası