Demirtaş'a kalkan oldular

Gündem Haberleri

Terör propagandası yapmak suçundan Demirtaş’a verilen hapis cezasının onanması, CHP’yi ayağa kaldırdı. Peş peşe açıklamalar yapan CHP’li vekiller, Demirtaş'ı 'ifade özgürlüğü' kılıfıyla savunmaya kalktı. 

Terör örgütü PKK’nın siyasi kolu Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 'silahlı terör örgütü propagandası yapmak' suçundan aldığı 4 yıl 8 ay hapis cezası onandı. Karara Kandil’in vekilleri kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) de tepkiler yükseldi. Adı terör seviciye çıkan birçok CHP’li isim, Demirtaş’ı savunmak ve destek vermek için sıraya girdi. 

53 VATANDAŞIN KATİLİ

Örgütün Kandil’deki elebaşılarının talimatıyla hareket eden Demirtaş’ın sicili ise oldukça kabarık. Her fırsatta sırtını PKK’ya dayadığını ilan etmesiyle bilinen Demirtaş, çukurlar eylemleriyle Türkiye’yi yangın yerine çevirmeye kalkışan teröristlere açıkça destek verdi. Suriye’nin Aynel Arap kentinde PKK’lılarla DEAŞ arasındaki yaşanan olayları bahane eden Demirtaş, 6 Ekim'de partisi HDP'nin Twitter hesabı üzerinden terör yandaşlarını kışkırtarak sokağa davet etti. Yaşanan olaylar neticesinde kurban eti dağıtmaya çıkan 16 yaşındaki Yasin Börü’nün de aralarında bulunduğu 53 kişi katledildi. Bebek katili örgütün İmralı’da tutuklu bulunan elebaşı Abdullah Öcalan’ın methiyeler düzen Demirtaş, “Apo'nun heykelini dikeceğiz” diyecek kadar küstahlaştı. Sınır ötesinde yuvalanan PKK’lı teröristleri temizlemek için düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’na karşı çıkan Demirtaş, Mehmetçik’i 'işgalci' olarak göstermeye çalıştı. Demirtaş, “YPG Fırat'ı geçecek, siz de mal mal bakacaksınız” ifadeleriyle hem örgütün sözcülüğünü yapmış hem de büyük bir provokasyona imza atmıştı. 

GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da çukurlar kazan teröristlere ‘Arkadaşlar’ diye hitap etmişti. Şimdi de Kılıçdaroğlu’nun vekilleri, PKK propagandasına yargının verdiği cezaya tepki göstererek, Demirtaş'ı 'ifade özgürlüğü' kılıfıyla savunmaya kalktı. Skandal ifadeler kullanmaktan geri durmayan CHP’lilerin Demirtaş sevgisi bir kez daha gözler önüne serildi. 

AVUKATLIĞINA SOYUNDULAR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada onama kararını sert bir dille eleştirerek “Demirtaş'a ceza verilmesine üzülüyorum” ifadelerini kullandı. Milletvekilleri Tuncay Özkan ve Sezgin Tanrıkulu da ondan geri kalmadı. Her fırsatta PKK’nın avukatlığına soyunan Tanrıkulu “Demirtaş kararı yargı için kara leke” derken Özkan “Demirtaş'ın mahkum edilmesi zulümdür” ifadelerini kullandı.