İşsizlik maaşı 2019 Temmuz ayındaki son gelişme! İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir?

Gündem Haberleri

İşsizlik Maaşı 2019 Temmuz ayında ne kadar oldu? sorusunu her gün binlerce Türk vatandaşı yoğun olarak araştırıyor. İşten çıkartılan ve yeni bir iş bulana kadar maddi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara veriliyor. Devlet tarafından yatırılan maaşa 2019 yılı Temmuz ayında zam yapılıp yapılmayacağı merakla bekleniyor.

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELER?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

- Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

- Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

MAAŞ SÜRESİ NEDİR? NASIL BELİRLENİR?

İşsizlik maaşını hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisindeki sigorta primi belirliyor. Prim günü arttıkça maaş süresi de artıyor. Buna göre; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.