Köprüdeki hainlere beraat

Gündem Haberleri

15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında vicdanları kanatan bir karar çıktı. 34 kişiyi şehit eden FETÖ'cü hainlerden 39'u beraat ettirildi. Skandal karara savcılık itiraz etti.

15 Temmuz ihanetinin en kanlı sahnelerinden biri 15 Temmuz Köprüsü'nde yaşandı. Köprüyü işgal ederek halkın üzerine sabaha kadar tank ateşi ve makineli tüfeklerle ölüm kusan darbeciler, 34 kişiyi şehit etti. İki yıl süren dava sonucu 39 darbeciye beraat verilmesi vicdanları yaraladı. 

ŞEHİT AİLELERİNİN İSYANI
İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında tutuklu sanıklar eski Yarbay Turgay Ödemiş ve eski Binbaşı Ahmet Taştan'ın da bulunduğu 72 sanığı “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Mahkeme, 22 sanığa “Anayasal düzeni ortadan kaydırmaya teşebbüse yardım” suçundan 17 yıl yedişer ay, 5 sanığa da aynı suçtan 15'er yıl hapis cezası verdi. Şehitlerin kemiklerini sızlatan ise verilen beraat kararları oldu. Mahkeme, biri asteğmen, 39 sanığın tüm suçlardan beraatine hükmetti. O kanlı gecede sabaha kadar köprüden ayrılmayan 39 darbecinin hiçbir şey olmamış gibi beraat ettirilmesi şehitlerin kemiklerini sızlattı. Oysa bazı askerler darbeye alet edildiklerini anlayınca silahlarını bırakıp kaçmıştı. Üniformalı teröristlerin emrinden çıkmayanların suçsuz ilan edilmesi hukuk skandalı olarak kayıtlara geçti. 

SAVCILIK TEMYİZ ETTİ
Skandala, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı el koydu. Başsavcılık, çoğunluğu er ve askeri öğrenci olan 39 sanık hakkında verilen beraat kararına itiraz etti. Darbe girişiminin başladığı saatlerde durumu anlayarak silahlarını bırakan tank personeli 5 sanık için beraat verilmesini yerinde buldu. Diğer 39 sanık için ise esas hakkındaki mütaalaya uygun olarak “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası verilmesini istedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, taleplerine aykırı olarak 39 sanığa verilen beraat kararlarını temyiz ederek, Bölge Adliye Mahkemesi'nden bu sanıklar yönünden hükmün bozulmasını istedi. 

FETÖ'cülerden alçak tahrik 

Şehitler Köprüsü'nü kana bulayan darbeciler, beraat kararını duyunca sevinç çığlıkları attı. FETÖ’cüler şehit ve gazi yakınlarına dönüp meydan okur gibi ‘Harbiye marşı’nı söylerken, darbecilerin yakınları da şehit ailelerine ve gazilere hakaret etti. Mahkemenin skandal kararıyla büyük üzüntü yaşayan şehit aileleri, bir de FETÖ'cülerin şovuyla karşılaşınca yıkıldı. Bazı şehit yakınları fenalık geçirdi.