'Sıkıysa at beni'

Gündem Haberleri

Ezanın aslının yasaklanmasını istediği için disipline sevk edilen CHP'li Yılmaz, genel başkanına kazan kaldırdı. Kılıçdaroğlu’na tehdit ve hakaretler yağdıran Yılmaz, “Koltuğunu elinden alacağım” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Arapça ezanın Türkçeye hakaret olduğunu söyleyerek büyük provokasyona imza attı. Tek parti dönemindeki gibi ezanın aslının yasaklanmasını isteyen CHP’li Yılmaz, GÜNEŞ Gazetesi’nin “Madem öyle Meclis’e getir” çağrısını karşılıksız bıraktı. Musul Konsolosu olduğu dönemde DEAŞ’lılara kendini ‘Muhasebeci Kenan’ olarak tanıtan Yılmaz, yine aynı taktiğe başvurarak sessizliğe gömüldü. 

RAKİBİ İNCE’Yİ DESTEKLEDİ 

Ancak bu çıkış, muhafazakar kesimden yerel seçimlerde oy almayı planlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun planlarını altüst etti.  Oy kaybetme korkusu yaşayan Kılıçdaroğlu, vekili Yılmaz’ı susturdu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Seçim üstü partiye zarar verdin. Çeneni kapa. Artık ekrana çıkma” diyerek azarladığı Yılmaz'ı, tepkileri yumuşatmak için disipline sevk etti. Rakibi Muharrem İnce’ye destek veren Yılmaz’ı 24 Haziran seçimlerinin ardından kara listeye alan Kılıçdaroğlu, ezan tartışmasını onu partiden atmak için fırsat olarak değerlendirildi.   

AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ 

Yılmaz, dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, disipline sevk edilmesini zehir zemberek ifadelerle eleştirdi. “Bana yaptığın zulümlerin hesabını vereceksin” diyen Yılmaz, “Bu; CHP'yi kendi babasının malı, tarlası, bahçesi gören; 'dediğim dedik, çaldığım düdük, isterseniz burada olursunuz, isterseniz defolup gidersiniz' demek isteyen bir anlayışa karşı mücadeledir. Milletvekillerini biat eden, robotlar olarak görenlerle, halkın seçtiği milletvekilleri arasındaki mücadeledir” dedi. Kılıçdaroğlu’nun ağzından diktatör kelimesinin düşmemesine dikkat çeken Yılmaz, “Diktatör arıyorsanız CHP’nin başındakine bakın” diyerek CHP yönetimine de savaş açtı. 

15 TEMMUZ MESAJI GÖNDERDİ 

Kılıçdaroğlu’na yüklenen Yılmaz, “15 Temmuz gecesi darbe girişimini 'çık ekranlara en erken sen kına' deyip baskı yapmama rağmen, saatler sonra, iş işten geçtikten sonra eğer sen çıkıyorsan, ben buna karşı duruş sergiliyorum dedim ” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun partiyi küçülttüğünü söyleyen Yılmaz, “Partimde aşağılandım, yalnız kaldım, kimseden bir şey istemedim ama siz aşağılık bir işe imza attınız. Göreceksiniz defolup gideceksiniz, istifa etmiyorum kardeşim, ne yapıyorsan yap. Ben bu partiye, 'gel Öztürk' diyerek gelmedim; 'git' diyerek de gitmeyeceğim. Sıkıyorsa, hadi bakalım at beni buradan, rezil ol, kepaze ol” diye konuştu. 

'YÜKSELİŞİMDEN RAHATSIZSIN' 

“Partide lider olarak görülmemden rahatsızsın” diyerek Kılıçdaroğlu’na seslenen Yılmaz, “Sen istiyorsun ki çekip gideyim. Neden? Çünkü, çok iyi biliyorsun ki sen yönetemiyorsun, ben de hazırlık içindeyim. Genel başkanlık konusunda bir hazırlığımın olduğunu biliyorsun. Hesabın; benim önümü kesmek, parti dışına itmek, beni şeytanlaştırmak. Sen istiyorsun ki Öztürk Yılmaz partiden defolup gitsin, çünkü sen beni rakip olarak görüyorsun, hızlı bir şekilde kamuoyunda sevilmemden, yükselişimden rahatsızsın” ifadelerini kullandı. CHP'li Yılmaz, 10 Kasım'dan bir gün önce bir Atatürkçü'ye karşı bu zulüm ve aşağılık işkencenin reva görüldüğünü belirterek, “Yarın Atatürk'ün huzuruna hangi yüzle çıkacaksın” dedi. 

SEÇMENE ŞİRİN GÖRÜNME ÇABASI

CHP’li Yılmaz’ın skandal ezan açıklamasının ardından Kılıçdaroğlu’ndan ilk tepki geldi. Yerel seçimler öncesi vatandaşlara şirin görünme çabasına girişen Kılıçdaroğlu, ''Ezan Arapça okunmalı, Arapça ezan dinimizin bir değeridir. Dünyanın her yerinde ezan Arapça okunur ve ezana saygı gösterilir. CHP olarak toplumun değerlerine saygı gösteririz” değerlendirmesinde bulundu. CHP'lilerin, CHP politikasına uymak zorunda olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Yılmaz'ın “kesin ihraç” istemiyle disipline sevk edilmesi hakkında, “İstediğim gibi hareket ederim derseniz o zaman partiden ayrılırsınız” ifadelerini kullandı. 

YILMAZ'IN DERDİ MYK

Yılmaz’ın Kılıçdaroğlu’nu hedef almasını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Üslubunun en berbat noktasının burası olduğunu gösteriyor” dedi. Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise “Partimizin MYK'sında yer almamasının kendisinde yarattığı ruh hali, maalesef üzüntü vericidir” ifadelerini kullandı.