Youtube, Yeni Zelanda'daki saldırıyla ilgili sansürlü videoları yayından kaldırdı

Gündem Haberleri

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde terörist Brenton Tarrant tarafından gerçekleştirilen menfur terör saldırısı sonrası olay anına ilişkin videoları sansürlü bir şekilde paylaşan kanalların videoları Youtube tarafından teker teker kaldırılmaya başlandı.

Yeni Zelanda'da iki camiye gerçekleştirilen ve 49 kişinin şehadetiyle sonuçlanan terör saldırısına ilişkin dünya basını ve Türkiye basını olay anında kaydedilen vahşet görüntülerini sansürleyerek yayımlamaya başladı ancak kanalların sansürü Youtube'un sansürüne takıldı.

Pek çok konuda içerikler hakkında kullanıcılarına sansür uygulamayan Youtube'un Müslümanlara yönelik terör saldırısına ilişkin görüntüleri yayımdan kaldırması ise dikkat çekti.

Youtube'dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, söz konusu sosyal medya portalının daha öncede Suriye'de işkence gören Müslümanlara ait içerikleri yayımdan kaldırdığı ortaya çıkmıştı.

İçeriklere yönelik "hassasiyetlerini" Müslümanlar söz konusu olunca dikkatli bir şekilde uygulayan Youtube, bugün 24TV'de yayımlanan Günün Manşeti programına da sansür uyguladı.

Olay anına ilişkin karelerin sansürlü bir şekilde yayımlandığı dakikalarda Yotube yönetimi programın akışını keserek, sansür uyguladı.

(star.com.tr)