Gaziantep tasarım üssü olma yolunda 

Kobi Haberleri

Proje Uzmanı Prof. Tattarini, “Gaziantep ve çevresinde tasarım ekosistemi oluşturmak istiyoruz” dedi.

Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi Teknik Destek Projesi (GETHAM), Gaziantep ve çevresini sosyal ve ekonomik kalkınmada önemli rolü olan tasarım konusunda bölgenin merkez üssü haline getirmeyi amaçlıyor.

KOBİ'LER HEDEF KİTLE  

Proje, bölgesel ortak ürün geliştirme, altyapının güçlendirilmesinin yanı sıra deri ürün imalatı, takı, aksesuar ve elektronik devreler alanında uzmanlaşan KOBİ'lerin ve girişimcilerin teknik kapasitesini artırmaya çalışıyor. Hedef kitlesini KOBİ'ler ve tasarım konusunda çalışan profesyonellerin oluşturduğu proje, Gaziantep'in dışında Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Osmaniye, Şanlıurfa, Kayseri, Malatya, Van ve Diyarbakır'da uygulanıyor.

KÜLTÜREL MİRAS 

Proje Kilit Uzmanı İtalyan tasarımcı Prof. Mirko Tattarini, “Gaziantep'te inanılmaz bir sanayi kapasitesi var ama buna rağmen tasarım farkındalığı çok düşük. KOBİ'ler tasarımın ne kadar önemli olduğunun farkında değil. Bölgedeki KOBİ'lere kültürel mirası aşılamaya çalıyoruz. Çünkü o kültürel mirasla geleceğe yönelik tasarımlar yaptığınız zaman değerli oluyor” diye konuştu.