KOBİ’lerin dijital karnesi pekiyi

Kobi Haberleri

Türkiye’deki KOBİ’lerin teknoloji röntgenini çeken rapora göre, her üç firmadan biri e-ticarete girmeyi planlıyor. Sosyal medya kullanımı ise yüzde 80’lere ulaştı.

Mastercard'ın ERA Research & Consultancy ile birlikte gerçekleştirdiği araştırma, KOBİ'lerin banka ve finansal ürün kullanımlarına, teknolojik ve finansal konularla birlikte ödeme sistemlerine yönelik tutumlarını ortaya koydu. TÜİK verilerine göre Türkiye'deki firmaların yüzde 99.9'u KOBİ olarak tanımlanıyor. 

A PLANI E-TİCARET 
KOBİ'lerin ülke ihracatındaki payı ise yüzde 59.6. Bununla birlikte e-ticaret sayesinde e-ihracat Türkiye'de KOBİ'lerin önünde önemli bir büyüme potansiyeli taşıdığı pek çok araştırma ve rapor tarafından ortaya konuluyor. Buna göre Türkiye'de 3 KOBİ'den biri 2 yıl içerisinde e-ticarete geçmeyi planlıyor. KOBİ'lerin geçişi ile birlikte e-ihracatın da gelişeceğini belirten uzmanlar, bu katkının Türkiye'nin ihracat rakamlarının yukarı doğru büyümesinde oldukça olumlu etki edeceğini belirtiyor. 

DİJİTALLEŞME TAMAM 
Araştırma sonuçlarına göre, 5 KOBİ'den 4'ü bilgisayarı aktif olarak kullanırken, yaklaşık 3 KOBİ'den birinde en az iki adet bilgisayar bulunuyor. Bilgisayar bulunan şirketlerin hemen hepsinin internet bağlantısı, dolayısıyla dijital hizmetlere erişimi var ve bu durum KOBİ'lerin dijital dönüşüme yatkınlıkları için umut verici olsa da yarıya yakını, mesajlaşmak, yazılı bilgi almak yerine yüz yüze hizmet almayı tercih ediyor. 

TEKNOLOJİYE GÜVEN TAM

Her 10 KOBİ'den biri ise teknolojinin şirketlerini geliştireceğini düşünüyor. Teknolojiye daha yavaş adapte olan üçte ikilik kesimin ise teknolojiye güvenmesini sağlayacak aksiyonlara ve iletişime gerek duyuluyor. İnternet kullanan teknoloji sever KOBİ'lerin yarısının internete ya cep telefonundan ya da tabletinden girdiğinin tespit edildiği araştırmada, her 10 KOBİ'den 4'ünün hem bilgisayarından hem de cep telefonu ya da tabletinden internete giriş yaptığı ortaya çıktı. 

FACEBOOK EN POPÜLER SOSYAL AĞ

KOBİ'ler arasında en popüler sosyal medya mecrası ise Facebook. Her 5 KOBİ'den 4'ü aktif olarak Facebook kullanırken, 3'ü ise Instagram kullanıcısı. İş hayatında kullanılan LinkedIn ise KOBİ'ler arasında pek popüler değil.