KOBİ'ler 3 yılda 2 kat büyüdü

Kobi Haberleri

Sürekli yüksek büyüme gösteren ilk 100 şirketten oluşan “Türkiye’nin  İlham Veren Şirketleri” 2016 yılında istihdamlarını da bir önceki yıla göre yüzde 7.4 artırdı. 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Londra Borsası işbirliğiyle “Türkiye’nin Yükselen Liderleri” araştırmasını gerçekleştirdi. Londra Borsası’nın yenilikçi küçük ve orta ölçekli firmalara destek vermek amacıyla yürüttüğü ELITE programı kapsamında yapılan araştırma, İngiltere, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Afrika’nın ardından Türkiye’de de yapıldı.

İLHAM VEREN ŞİRKETLER 

Türkiye’nin Yükselen Liderleri araştırmasında, finansal büyüklük ve büyüme hızı açısından diğer sektörlerden farklılık gösterdiği için bilişim şirketleri için ayrı bir sıralama yapıldı. “Türkiye’nin İlham Veren Bilişim Şirketleri” listesinde bilişim sektöründe faaliyet gösteren ve sürekli büyüyen 69 bilişim firması yer aldı. Cirosu 1 milyar TL’nin altında olan şirketler arasından, net satışları üç dönem yıllık bileşik büyüme oranına göre belirlenen “Türkiye’nin Yükselen Liderleri”, büyümeden istihdama sektör ve ülke ortalamalarının üstünde artış kaydetmeleriyle öne çıkıyor.  Araştırmaya göre, ilk 100 şirketin 2013 ve 2016'daki yıllık bileşik büyüme hızı yüzde 25 oranında gerçekleşirken belli sektörlerdeki işletmeler kendi sektörlerinin en az 2 kat üzerinde büyüme hızı ortaya koydu. Şirketler 2016 yılında istihdamlarını bir önceki yıla göre toplamda yüzde 7.4 artırdı.

EKONOMİYE NİTELİKLİ KATKI  

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, “Umut ve gelecek vaat eden şirketlerin sürdürülebilirliği küresel anlamda fark yaratıyor. Ülkemiz ekonomisine niteliksel katkı sağlayan, bir dönem belki KOBİ olan ve büyümesini sürdüren Türkiye’nin Yükselen Liderleri de bu anlamda ciddi potansiyel barındırıyor” diye konuştu. Kadooğlu, “Türkiye’nin ilk iki çeyrek ekonomik büyüme rakamlarının yüzde 5’lerin üstünde gelmesinde KOBİ odaklı politikaların ne kadar etkili olduğu görüldü”ifadelerini kullandı.

Sonuçlar Erdoğan'ın katılımıyla açıklanacak 

Türkiye’nin Yükselen Liderleri araştırmasının detayları 18 Kasım’da Ankara’da TÜRKONFED 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde açıklanacak. Zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı bekleniyor. Araştırmaya ilişkin değerlendirmede bulunan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, ülkelerin rekabetçiliğinin kentlerin rekabetçiliğinden geçtiğini  ve bu rekabetçiliği belli başlı sektörlerle şirketlerin sürüklediğini belirterek şunları söyledi:

İŞSİZLİĞE ÇARE OLACAKLAR 

“Bu rekabetçilik gücünde umut ve gelecek vaat eden şirketlerin sürdürülebilirliği küresel anlamda fark yaratıyor. Türkiye’nin Yükselen Liderleri araştırması, sektörlerinde lider özelliği gösteren 100 şirketin gelecekte bu potansiyellerini sürdürdükleri takdirde ülke ekonomisi için nasıl bir değer yaratma potansiyeline sahip olacaklarının fotoğrafını çekiyor. Bu şirketler büyürken kârlarını artırdıkları gibi ülkemizin en önemli sorunu olan işsizliğe de çare olacak şekilde istihdam artışı yaratıyor.”