KOBİ'lere 1.5 milyar liralık hibe kapıda

Kobi Haberleri

Yılbaşından itibaren yurt genelinde girişimcilere ve KOBİ'lere 1.5 milyar liralık hibe destek kullandırılacak.

Yeni yılda yurt çapında girişimci ve KOBİ'lere yaklaşık 1.5 milyar lira hibe destek kullandırılacak. 700 milyon lirası kredi faiz destek olmak üzere destek bütçesinin 1.5 milyar lirasını hibe paketi oluşturacak. Diğer taraftan KOSGEB, desteklerde “önden ödeme” sistemini hayata geçirecek.

ÜRETİME DESTEK 

Birçok işletme sahibi ekonomik darboğazdan çıkabilmek için devlet desteklerini can kulağıyla takip ediyor. Yeni işyeri açan veya işini daha da büyütmek isyeyen girişimcilere devlet art arda yeni imkanlar sunuyor. Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde esnafa verilecek kredileri kamuoyuna duyurmuştu. Bu desteklerden herkesin faydalanabilmesi için kolları sıvayan ekonomi kurmayları çalışmalarını sürdürüyor.

HİBE VE KREDİ 

Yılbaşından itibaren işletmelere, esnafa ve girişimcilere hibe ve kredi yağacak. Bu desteklerden faydalanmak isteyenlerin gerekli prosüdürleri tamamlaması gerekiyor. Beyannamelerin güncellenmesi, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması, bakanlıkların veri tabanı kayıtlarının oluşturulması yapılması gereken en önemli işlerden bazıları. Destekler açıklanmadan bunları yerine getirenler daha şanslı olacak.