KOBİ'lere 1.7 milyar

Kobi Haberleri

KOSGEB Başkanı Uzkurt, “Geçen yıl revize edilmiş bütçemiz 2 milyar liraydı. Kredi faiz destek ödemeleri de dahil, bu paranın 1,7 milyar lirası destekler için kullanıldı” dedi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOSGEB'in geçen yıl gerçekleştirdiği faaliyetleri ve 2018 vizyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

8 TÜR KREDİ AÇTIK 
Üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin üretilmesi ve KOBİ'lerin payının artırılması hedefiyle geçen yıl KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nı geliştirdiklerini belirten Uzkurt, bu kapsamda 8 alt kategoride proje çağrısına çıktıklarını söyledi. 

BAŞARILI İŞLETMELER 
Proje çağrıları çerçevesinde 8 bin 355 başvuru alındığını ifade eden Uzkurt, bunlardan 7 bin 589’unun ön incelemeyi geçerek, kurullarda değerlendirmeye alındığını bildirdi. Uzkurt, KOSGEB'in bugüne kadar ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması için önemli atılımlar gerçekleştirdiğine dikkati çekti. Geçen yıl 21 bin 30 işletmenin “Girişimcilik Destek Programı”ndan yararlandığına işaret eden Uzkurt, bu kapsamda söz konusu işletmelere 381 milyon 558 bin 910 liralık kaynak aktarıldığını kaydetti. 

2018'de yeni vizyon

KOSGEB'in 2007 yılından bu yana hizmetlerini Ankara'nın Mamak ilçesindeki başkanlık merkez binasından sürdürdüğünü anımsatan Uzkurt, kurumun çalışmalarına bu yıl başından itibaren Ulus semtinde tamamlanan yeni binada devam edeceğini belirtti. Uzkurt, KOSGEB'in 2018'e yeni binasında, yeni vizyonuyla girdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Geçen yıl revize edilmiş bütçemiz 2 milyar liraydı. Kredi faiz destek ödemeleri de dahil, bu paranın 1,7 milyar lirası destekler için kullanıldı. KOSGEB, 2018 yılında da yeni destek programlarıyla ekonomiyi canlandıracak ve değişim sadece binayla sınırla kalmayacak. KOSGEB'in güçlü eli, yenilenmiş vizyonuyla 2018'de KOBİ'lerimizin üstünde olacak.”​