Savunmanın yükü KOBİ'lerde

Kobi Haberleri

Savunma ve havacılık sanayiinde faaliyet gösteren KOBİ'ler, artan kabiliyetleriyle  uluslararası pazarlara açılıyor. Sektörde 2007'den bu yana 8 kat büyüme gerçekleştirildi. 

Savunma ve havacılık sanayiinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), hem sektöre önemli katkılarda bulunuyor hem de yeni sorumluluklar için niteliklerini artırıyor. Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği (OSSA) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) yerli katkı ve KOBİ payının artırılmasına yönelik politikalarının ASELSAN gibi ana sanayi firmaların da desteğiyle olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.

DAHA FAZLA PAY BEKLENTİSİ 

Sanayide faaliyet gösteren firmaların savunma sektörüne nitelikli tedarikçi olabilmeleri için durum analizlerinin yapılması ve gelişme planlarının oluşturulması amacıyla hayata geçirilen Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme Projesiyle (EYDEP) alt yüklenicilerin büyümesinin önünün açıldığına dikkati çeken Ertuğ, bu projeyle KOBİ'lerin sektörden daha fazla pay alabileceklerini vurguladı. ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) gibi savunma sanayinin ana yüklenicileriyle kurulan iş ilişkileri ve işbirliklerinin KOBİ'lere katkısına değinen Ertuğ, bu süreçlerde gerçekleştirilen eğitimlerle KOBİ'lerin hem ürün kalitesinin arttığını hem de üretilen ürünlerin uluslararası standartlara uygun hale geldiğini anlattı. Ertuğ, aynı zamanda önemli birer uluslararası oyuncu olan ASELSAN, TUSAŞ gibi firmaların yarattığı fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

10 KAT DAHA BÜYÜYECEK 

“SSM’nin hayata geçirdiği EYDEP'le KOBİ’ler rahat bir nefes alacak. Savunma ve havacılık  sanayiinde KOBİ payı artırıldı. ASELSAN’ın sağladığı tedarikçi finansman modeli yaklaşımları gibi gerek kredi tarafından gerekse ana yüklenici firmalar tarafından sağlanan eğitim anlamında önemli ilerlemeler kaydedildi. 2007’den bu yana 8 kat büyüme gerçekleştirildi. Ancak alt yükleniciler olarak OSTİM’den Kahramankazan’da kurulacak Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ne taşındığımızda bu oran 10 kata çıkacak.”

Dev firmalardan sipariş geliyor

OSSA Başkanı Mithat Ertuğ, KOBİ'lerin Türkiye'deki kazanımlar ve elde edilen başarılardan cesaretle uluslararası pazarlara açılmaya başladığını söyledi. Ankara’da her yıl gerçekleştirilen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İş Birliği Günleri'nin (ICDDA) KOBİ’leri Airbus, Boeing, Rolls-Royce gibi uluslararası firmalarla buluşturduğunu ifade eden Ertuğ, 5 binin üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirilen bu organizasyonun büyümeye ve istihdama katkı sağladığını belirtti. Ertuğ, “Uluslararası firmalarla bir araya gelmek, onlarla iş ortaklıkları yapmak KOBİ’lere özgüven getirdi. Yurt dışında çok büyük iş imkanları var. Yurt dışında çeşitli ülkeler bize yer teklif etti. KOBİ’lerin bu fırsatları görmesi gerekiyor. KOBİ'ler Türk sanayiinde önemli bir yer tutuyor. KOBİ'ler büyürse Türkiye büyür” dedi.