Dargın Mahkum türküsünü yeniden yorumladı

Magazin Haberleri

“O Ses Türkiye’nin finalisti Nihat Mugil’in, beklenen çıkış teklisi “Dargın Mahkum” 5 Eylül’de tüm dijital platformlarda yerini aldı!

Elektronik bir altyapı ile rock müzik ezgilerini ozan Aşık Mahsuni Şerif’in türküsüyle birleştiren Nihat Mugil, çıkış şarkısının hem uluslararası müzik piyasasında sentez müziklerin yükselişine , hem de  ‘film tadında klip’ trendine bir selam niteliğinde olduğunu ve bu yolla piyasada çok dikkat çekeceğini düşündükleri bir ilk’e imza attıklarını söylüyor.

Alfa 7 prodüktörlüğünde gerçekleşen ve yaklaşık bir aylık bir hazırlık sürecinden sonra çekilen klipte, alışılagelmişin dışında bir doğu&batı sentezleme yaklaşımı dikkat çekiyor. Görüntü yönetmenliği ile de kendinden çok sözettirecek klip çekiminde 40 kişilik bir ekiple çalışılırken, kullanılan aksesuarların büyük bir bölümünü sanat yönetmeni Seyfettin Çetinkaya ve ekibi bu klibe özel tasarladı. 40 kukla ve voodoo bebeği kullanılan  klibin görüntü yönetmenlğini Serdar Ünlütürk yaparken, yönetmen koltuğunda da başarılı yönetmen İlker Savaşkurt oturuyor. 

Üniversite yıllarında oyunculuk deneyimi de olan şarkıcının klibinde Polonyalı dansçı ve oyuncu Dorota Anna Beginska, Kerem Arslanoğlu, İbrahim Ortakıcık dahil toplam 6 oyuncu rol aldı.  Klip Kırklareli’nin İğneada bölgesinde iki günde çekildi.

‘İyi müzik iyi insanın işidir. İyi insansan zaten iyi bir sanatçı olarak anılmayı da haketmişsindir’  

Ürettiği eserlerin yanı sıra yaşadığımız dünyaya karşı duyarlı yaklaşımı ile de dikkat çeken Nihat Mugil, bu dünyanın sadece bize ait olmadığının altını çizerken, ‘Ben bir melezim ve iyiliğin melezi olmak istiyorum . Öncelikle  dünya üzerinde yaşayan her canlının yaşam hakkına saygı duyulması gerektiğine inanıyorum. Dünya sadece bizlerin değil bizden önce de sakinleri vardı, bizden sonra da var olacaklar.Bunun bilincinde bir insan olarak  sanatımı bu bilinçle şekillendirmeye çalışıyorum. Dünya artık tüm renklerin, dillerin, dinlerin kardeşçe ve elele, ahenk içinde, melez bir uyumla varolması gereken kocaman bir köy. Sınırlar kafamızda. Müziğin tüm bu sınırları kaldırdığına inanıyorum’. diyor.
Hayat görüşü gibi sesiyle de melez bir ahenk yakalayan Nihat Mugil, yeni teklisi ile 27 Ağustos’ta tüm dijital marketlerde yerini aldı. 

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM POP MÜZİK 2.0’I DOĞURDU”

Nihat Mugil “ Dünyada müzik piyasası her 15 yılda bir yenilenmekte. Ülkemizde bu biraz ağır gitmekte. Bunun nedeni tek tip bir müzik algısının (fantazi pop) diğer sentezlere karşı baskın tutumudur.Fakat alttan bir dip dalga  gibi gelen Modern Pop ve Yeni Nesil Pop diyebileceğimiz daha yüzünü batıya dönmüş ama doğu ezgilerini de etnik boyutu ile kullanmaya meraklı bir jenerasyon görüyoruz. Ben de kendimi Alternatif Pop, Yeni Nesil Pop-Rock jenerasyonu içinde görüyorum. Büyük bir dijital dönüşüm sonrası artık her şey yeniden tanımlanıyor. Magazinin gerçeği değişiyor, yeni neslin pop müzik sanatçısı duruşu değişiyor, dinleyicisi değişiyor. Artık ‘değer yaratan’ hayata ‘değer katan’ insanların, ‘dayanışma ruhuna inanan’ ‘dünyalı’ sanatçıların dönemi başlıyor. Bu değişime ayak uyduramayanlar çok kısa bir süre sonra yok olup gidecek ne yazık ki. Artık Pop Müzik 2.0 dönemindeyiz”  diyor.