Acai çileğiyle hasta olmayın

Sağlık Haberleri

ABONE OL

Vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlayan acai çileği, bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırır.

Orta ve Güney Amerika’ya özgü palmiye ağaçlarında yetişen acai çileği adeta bir şifa kaynağıdır. Marketlerde dondurulmuşu, aktarlarda da tozu bulunabilen bu çileğin, yapısında bulunan antioksidan maddeler (antosiyaninler, flavonoidler vd.) birçok enerji içeceklerinin vücudumuzda yaratmış olduğu etkiden çok daha iyisini ve daha sağlıklısını tek başına sağlayabilmektedir. Acai çileği vücuda enerji vermesine karşın şeker oranı düşük bir gıda maddesidir ve bu enerji şekerden gelmez. Kalbin, vücudun tamamına sağlıklı ve düzenli bir şekilde kan pompalamasına yardımcı olur, vücudun tüm hücrelerinin zararlı toksin maddelerden temizlenmesinde etkin rol oynar. 

BESİN DEĞERİ ÇOK YÜKSEK

Böylece vücut yorgunluğunun giderilmesi ve bireyin kendini daha enerjik hissetmesini sağlar. A, B, C, E vitamini, Omega 3, Omega 6, Omega 9, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor, manganez, magnezyum, çinko, bakır gibi bileşenleri içeriğinde barındıran acai çileği oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Lif bakımından da zengin olan meyve türleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle sık olarak tüketilmesi önerilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan besin değerlerinin büyük bir bölümünü içinde barındırmaktadır. 

ALERJİK DURUMLARI ÖNLER 

Japon bilim adamları tarafından 2011 yılında yapılan bir   bilimsel çalışmada, acai çileğinin, alerjik reaksiyonları önleyebilme kapasitesinin olduğu ispatlanmıştır. Acai çileği gıda alerjisini tedavi etmek için kullanılabilecek çok özel bir gıda maddesi olabilir. Bu konudaki bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Yüksek antioksidan madde kapasitesiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine ciddi katkı sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle özellikle kış aylarında ortaya çıkan solunum yolu rahatsızlıklarının önlenmesinde oldukça etkilidir. Soğuk algınlığının hafif atlatılmasına ve bu hastalıklardan dolayı boğazda ve akciğerlerde oluşabilecek tahrişin en aza indirilmesinde fayda sağlar. 

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR 

Omega 3 yağ asidi içeren tek meyve olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Omega 3 doymamış bir yağ asididir ve kalp damar sağlığının korunması için çok önemlidir. Acai çileğinin düzenli tüketimiyle kandaki kolesterol seviyesi de düzenli bir seviyeye inecektir. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler (antosiyaninler, flavonoidler vd.) sayesinde damar çeperinde meydana gelen tıkanıklıkların ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesinde oldukça etkilidir.  Kalp krizi riskini azaltır.

NASIL TÜKETİLMELİ? 

Acai çileğinin kurutulması sonucunda toz haline getirilir. Çay olarak günde birkaç kere demleyerek tüketebilirsiniz. Bu çileği tek başına yiyebileceğiniz gibi, dondurma, meyve suyu, yoğurt, süt, müsli gibi besinlere de ekleyip tüketebilirsiniz.