Böbrek taşını düşüren aslandişi

Sağlık Haberleri

ABONE OL

İştah kapatan ve idrar söktürücü etkisi olan 'aslandişi' bitkisiyle hazırlanan çay, düzenli kullanıldığında böbrek ve safra taşlarının düşmesini sağlıyor. 

Halk arasında karahindiba olarak da bilinen aslandişi bitkisi, geçmiş dönemlerde özellikle Anadolu halkı tarafından birçok hastalığın iyileştirilmesi amacıyla kullanılmıştır. Bileşikgiller familyasından olan aslandişi genellikle yol kenarlarında, yeşillik alanlarda ve hendeklerde kendiliğinden yetişir. Yaprakları yuvarlak biçimde  rengi ise sarıdır. 

İLTİHAP KURUTUCU ETKİSİ VAR

Çayı yapılan aynı zamanda taze yapraklarının salata olarak da tüketildiği aslandişi, ilkbahar aylarında kökü ise genellikle sonbahar aylarında toplanıp kurutulur. Başlıca faydaları şunlardır; İdrar sökücüdür. Mesane ve kalınbağırsakta meydana gelen iltihaplanmaları ortadan kaldırır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına bağlı meydana gelen göğüs sertleşmesini ve öksürüğün giderilmesinde bu harika bitki türünün oldukça faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Balgamı ortadan kaldırır. İshale oldukça faydalıdır. Karaciğer şişkinliğini indirir. Aslandişinin başlıca faydalarından biri de düzenli olarak kullanıldığı takdirde, böbrek ve safra taşlarının düşmesinde fayda sağlamasıdır. 

KARACİĞERİ TEMİZLER

Vücudun en büyük organı karaciğerdir. İştahımızın açık veya kapalı olması, enerjik veya yorgun hissetmemizin, kilo vermede başarı göstermemizin arkasında karaciğer sağlığımız vardır. Eğer biz, hormonlardan sorunlu bu çok değerli organımıza iyi bakarsak hem formumuzu koruyacak hem de sağlıklı oluruz. Çayının karaciğeri temizlediği ve hormon düzenlemeye katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

ÇAYINA ŞEKER YA DA BAL EKLEMEYİN

Bir su bardağı kaynamış bir dakika beklemiş suyun içine bir tatlı kaşığı kadar aslandişi ekleyip karıştırın. Demlenmesi için 3-4 dakika bekletin ve süzerek için. Eğer tadı size acı gelirse, birkaç tane karanfil veya bir çay kaşığı hibiskus çayı ekleyerek tadını güzelleştirebilirsiniz. Ancak şeker veya bal eklemeyin. Çayı sabah aç karnına içebilirsiniz ancak içtikten sonraki 10 dakika içerisinde kahvaltı yapmaya dikkat edin. 

İŞTAH KONTROLÜ SAĞLAR 

Karaciğer tarafından yönetilen hormonlardan biri de, iştahı belirleyen leptin ve grehlin hormonlarıdır. Aslandişi çayı içerek bu hormonların daha sağlıklı düzeyde salgılanmasına yardım edebilir ve kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Özellikle, gece yeme isteği olan kişilerin akşam yemeğinden bir saat sonra Karahindiba çayı içmesi, iştahın yok olmasını sağlayacaktır. 

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ 

Karahindiba çayı, sağlıklı bir idrar söktürücüdür. Vücutta tutulan fazla suyun dışarı atılmasına yardım eder, böylece şişkinlik ve tartıda fazla görünme gibi sorunları ortadan kaldırır. Ayrıca, böbreklerimizin taş ve kumlardan temizlenmesinde önemli rol oynar. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, çayını içerek ilacın böbreklerinize vereceği zararı en aza indirebilirsiniz.