Boza için bağışıklığı güçlendirin

Sağlık Haberleri

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği boza, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendiriyor, soğuk algınlığını önlüyor.

Orta Asya ve Osmanlı İmparatorluğu zamanından günümüze kadar popülerliğini koruyan boza, çok besleyici bir içecek türüdür. Uzmanlar, bulgur, şeker ve suyla hazırlanan ve mayalı bir içecek olan bozanın, demir, fosfor, niasin, sodyum, A, B1, B2 ve E vitaminleri yönünden çok zengin olduğunu belirtiyor. İçindeki vitaminler sebebiyle daha çok sporcular tarafından tercih edilen enerji veren bir içecek türüdür. Anne sütünü artırıcı özelliğiyle bilinen boza grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korur ve hastalık sonrası vücudun kendisini toparlamasına yardımcı olarak, vücut direncini artırır.

YAĞ ORANI NEREDEYSE SIFIR

İçindeki maya sayesinde midedeki yanmayı giderir, hazmı kolaylaştırır. İçerdiği B vitamini zihinsel aktiviteleri destekler, zihni açar ve yorgunluğu giderir. Soğuk havaların sebep olduğu boğaz enfeksiyonlarıyla öksürüğün tedavi edilmesinde yardımcıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda, kalp ve damar hastalıklarıyla kanserojen maddelerin vücutta oluşumunu engelleme üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülmüştür. İçinde yağ oranı neredeyse sıfıra yakındır. 

RENGİ BEYAZA YAKIN SARI OLMALI

Bozanın tazeliği çok önemlidir. Yoğun kıvamlı, beyaza yakın, sarımsı renkte olmalıdır. Açık bozanın mayalı olduğu için saklama ve tüketim süresi 4-5 gündür ve serin ortamda saklanmalıdır. Soğuk ortamda bekletmeniz durumunda, içindeki bakteriler donar ve fermente süreci yavaşlar, bu durumda tüketim süresi 8-10 güne kadar uzayabilir. Gün geçtikçe bozanın ekşiliği artacaktır. Marketten satın alınan ürünler ise mayalı olmadığı için saklama süresi 15-20 gündür.

ÖKSÜRÜĞÜ ANINDA KESER

Boza dünyada çok fazla bilinen bir içecek değildir, daha çok ülkemizde tüketilir. Özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük problemlerini ortadan kaldırmak için tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Broşların tahrip olmasıyla birlikte başlayan öksürükler tedavi edilmediğinde kronikleşebilir. Doktorların tavsiye ettiği tedavilerin yanı sıra bu soruna boza önemli ölçüde yarar sağlar. Balgam çıkarmayı da kolaylaştırır boza 2-3 gün düzenli şekilde tüketildiğinde öksürük sorununu ortadan kaldırır.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRIYOR

Bozanın en bilinen yararları arasında anne sütünü artırdığı yer almaktadır. Bununla birlikte içindeki zengin vitamin ve minerallerin anne sütüyle birlikte bebeğe geçtiği de göz ardı edilemez. Ayrıca çocuğun sağlıklı bir kemik yapısının oluşması için gerekli vitamin ve mineralleri içermektedir. Annenin kemik sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Gelişmekte olan çocukların kemik yapılarını kuvvetlendiren vitaminler açısından zengindir. Yaşlığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

KANSERLE MÜCADELE EDER 

Bozanın içerdiği vitamin ve mineraller genel anlamda bünyenin savunma sistemi için faydalıdır. Bunun yanında kanserle mücadele için savunma sisteminin gerek duyduğu besinleri sağlar. Vücudun direncini artırdığı için kansere neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

HAZMI KOLAYLAŞTIRIR

Boza genel anlamda sindirim sistemi için faydalıdır. Hazmı kolaylaştırrarak midenin aşırı yorulmasını engeller, bunun yanında içerdiği asitler sayesinde midedeki asit seviyesini sağlıklı seviyede tutar. ayrıca bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.