Bronşite kakule çayı

Sağlık Haberleri

ABONE OL

Boğaz hastalıklarının tedavisinde kullanılan kakule otundan hazırlanan çay bronşite de ilaç oluyor.

Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir. Akut bronşit çoğunlukla grip, kızamık, boğmaca ya da tifo benzeri rahatsızlıklar esnasında ortaya çıkar. Kronik bronşit ise daha riskli bir iltihaplanma olayıdır ve kesinlikle tedavisi geciktirilmemelidir. Bronşitten dolayı yaşanan öksürük bazen kuru öksürük şeklindedir ama genelde balgamlı bir öksürüktür. Balgamın rengi genelde şeffaftır ama bazen de sarımsı, gri ya da yeşilimsi bir renkte olabilir ve bu durum bakteriyel bir enfeksiyonun belirtisidir. Bu hastalığın bitkisel tedavisi olarak ‘kakule otu’ gösteriliyor.

TOKSİNLERDEN KURTULUN

Hindistan’a has bir bitki olan kakule otu antioksidan özelliğiyle dikkatleri çekiyor. Vücutta yer alan toksinleri uzaklaştırma konusunda etkili olan bu bitkinin antioksidan özelliği ön plana çıktığı için özellikle kanserin tedavisiyle ilgili araştırma yapan uzmanlar kakule otuna yönelmiş durumdadır. İçerisinde yer alan maddeler sayesinde kişinin zayıflamasına da yardımcı olmaktadır. Kakule meyveleri 1-2 cm uzunluğunda, sarımsı yeşil ve kirli beyaz renklerdedir. Tüm aromanın bulunduğu tohumlarıysa mercimek şeklinde ve büyüklüğünde olup kırmızımsı esmer renkte ve oldukça keskin kokuludur. Meyvelerin kurutulup ayrılmasıyla kakule tohumları elde edilir. Baklagiller ve balık başta olmak üzere yemeklere katılan kakule muhallebi gibi sütlü tatlılarda hoşaflarda, çay ve kahvede tat verici olarak kullanılır. 

ÇAY TARİFİ

1.5 litre suyu kaynatıp ocaktan alın. 3 çay kaşığı kakule tohumunu, 3 çorba kaşığı siyah çay ve bir bardak sütü ekleyerek 10 dakika demleyin. Karışımı süzüp günde 3 bardak için.

BAŞAĞRISINI GEÇİRİR

Kakule otu güneş çarpmalarına karşı da etkilidir. İçerisinde yer alan maddeler sayesinde vücudun rahatlamasını ve meydana gelmiş olan baş ağrılarının yok olmasını sağlamaktadır. Macun kıvamına getirdikten sonra alın bölgenize sürecek olursanız bir süre sonra baş ağrılarınız ortadan kalkacaktır.