Cildi gençleştiren damlasakızı

Sağlık Haberleri

Antiseptik özelliği olan damla sakızıyla hazırlanan kür, cildi zararlı güneş ışınlarından koruyor, leke ve kırışıklığı azaltıyor, yüzdeki sarkmaları toparlıyor.  

Damlasakızı hem bakteri hem de virüsleri etkisiz hale getiren bir özelliği vardır. Bu yüzden birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Antiseptik etkisiyle bilinen damlasakızı, cilde derinlemesine bakım yapar. Yazın özellikle hassas cilde sahip kişilerde görülen güneş alerjisine iyi gelir. Güneş lekelerinin oluşmasını ultraviyole ışınları emerek engellerken, aynı zamanda oluşmuş lekeleri de yok eder. 

SİVİLCE KURUTUCU ÖZELLİĞİ VAR

Ergenlik döneminde görülen aknelerin, vücuttaki yağ dengesizliğinden meydana geldiği bilinmektedir. Bu dönemde yüzde kalıcı izler bırakmaması için, cilt temizliği yanında bu sivilceleri kurutucu özellikli ürünler kullanılır. Damlasakızı bu noktada oldukça etkilidir. Hem antiseptik olarak gözenekleri temiz tutar hem de oluşmuş akneleri giderir. Akneden dolayı kızarmış, ağrılı ve yanan bölgeyi sakinleştiricidir. Cildi canlandırır, nem seviyesini ayarlar ve korur. Cilt kırışıklıklarını açıcı ve bu kırışıklıklar oluşmadan da cildi genç tutma özelliği vardır. Yüz ovalini sıkılaştırdığı gibi sarkmaları da toparlar.  

HAVANDA DÖVEREK HAZIRLANIR 

Cilt için kullanılmak istenildiğinde parçacıklar halinde bulunan 10 gram damla sakızı önce havanda dövülerek blender da toz haline getirilir. Çeyrek su bardağı zeytinyağı ile 50 gram balmumu eritilerek kıvamlı homojen bir karışım elde edilir. Ilık hale gelen karışıma damlasakızı atılır. Üzeri kapalı şekilde bir kaba konulur. Bu karışımı her gün yatmadan önce kullanabilirsiniz. 

YAĞIYLA LEKELER YOK OLUYOR 

Damlasakızı yağının leke giderici özelliği vardır. Cildi canlandırır ve besler. Aktarda hazır olarak satın alabileceğiniz gibi, kendiniz doğal damlasakızı yağı yapabilirsiniz. Bunun için 75 gram hakiki damlasakızı ve bir litre asitsiz işlenmemiş zeytinyağına ihtiyacınız var. Damlasakızı havanda dövülerek, toz halinde zeytinyağının içine atılır. Bir hafta boyunca, gün içinde ters yüz edilerek çalkalanır. Karanlık bir yerde saklanmalıdır. İçine daha fazla damlasakızı da konulabilir. Geceleri temizlenmiş cilde sürülerek, emilmesi beklenir. Sabah ise ılık suyla durulanır.  

'AROMA'YA ALDANMAYIN

Damlasakızı ağacı dünyada sadece İzmir Çeşme yakınlarındaki Sakız Adası'nda bulunur. Bölgenin kendine has nemli rüzgârı, sıcak ve toprak özelliği, kışın don olmaması, bu ağaçların yetişme koşullarını sağlar. Erkek ağaçlar sakız maddesini verirken, dişi ağaçlarsa tohum alma ve ağaç örtüsünün korunmasını sağlar. Ağaçların eylül aylarında kendiliğinden ağlaması denilen bir yöntemle veya ağacın gövdesi çizilerek elde edilir. Asıl özelliği sakız ağaçlarının kendine has reçinesidir. 70'e yakın farklı madde içerir. Güneşte kuruduğunda ağaçların gövdeleri üzerinde şeffaf sayılabilecek damlalar, sarkıtlar halinde görülür. Bunlar tek tek toplanarak, küçük parçacıklara ayrılıp paketlenerek satılır. Gerçek damla sakızları gramla ve yüksek fiyata satılır. Sakız aroması katılarak damlasakızı hale getirilenler sahte olanlardır. Sadece tat ve koku verir, hiçbir faydası yoktur.