Doğal balgam söktürücü bodur kekik

Sağlık Haberleri

Çay olarak tüketilen bodur kekik, balgam ve öksürüğü kısa sürede yok ediyor.

Vücudumuz, solunum yollarının ince ve hassas dokularını korumak için balgam üretir. Enfeksiyonlarla mücadele etmek için antikorlar ve bakteri öldürücü enzimler içerir. Ancak rahatsız edici derecede üretilen balgam, burun ve göğüs tıkanılığı gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. 

ENFEKSİYONU GEÇİRİR

Balgam yapışkandır, böylece toz, alerjen ve virüsleri tutabilir. Sağlıklı olduğunuzda, mukus zayıftır ve daha az fark edilir. Hasta olduğunuzda veya çok fazla partiküle maruz kaldığınızda, balgam yoğunlaşabilir ve bu yabancı maddeleri yakaladığı için daha belirgin hale gelebilir. Soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonları, artan mukus üretiminin ve mukusun neden olduğu öksürüğün yaygın nedenleridir. Doğal yollarla bu sorundan kurtulmak isteyenlerin imdadına 'bodur kekik' yetişiyor. Kekik, solunum yollarında dışarıya dalgalanma hareketi yaparak akciğerlerde temizlik yapan kirpiksi hücreleri uyaran çok önemli bir bitkidir. Ayrıca solunum sisteminde sümüksü bir doku oluşturarak ortamı nemlendiren kirpiksi hücreleri uyaran kekik, balgamın da akışkan hale gelmesini ve atılmasını sağlar. Bu özellikler için 'bodur kekik' olarak bilinen türünün daha şifalı olduğu belirtiliyor.

KARIŞIMI YAPILIR

Bazı tıbbi bitkilerle birlikte kullanılması, kekiğin daha güçlü ve daha hızlı etki göstermesini sağlar. “Bunlardan bir tanesi ıhlamur” diyen bitkisel tedavi uzmanları “Aromatik tadı oldukça hoş olan yaz ıhlamurunun çiçekleri kullanılır. Ihlamurun içeriğinde bulunan ağdalı ve yapışkan maddeler öksürük düşmanıdır. Özellikle kuru öksürükte etkili olan ıhlamur, kekikle birlikte kullanıldığında balgam sökücü özelliğiyle destek olur” diye de ekliyor.