Doğal öksürük ilacı hatmi çiçeği

Sağlık Haberleri

ABONE OL

Kurutulmuş hatmi çiçeğiyle hazırlanan bitki çayı, öksürüğü kısa sürede kesiyor. Vücut ağrılarını dindiriyor.

Marshmallow bitkisi olarak da bilinen ‘hatmi çiçeği’nin kök ve yaprakları, suda kaynatıldığında kaygan bir jel haline gelir. Bu jel, midenin epitelyal astarına yapışır ve gerçek bir kaplama oluşturur. Bu koruyucu jel, tahriş ve iltihaplanmayı hafifletir, asit hasarına karşı korur. 

GRİP VE NEZLEYİ GEÇİRİR 

Hatmi çiçeği halk arasında “kuru öksürük” olarak tabir edilen ve bir türlü geçmek bilmeyen o öksürüğe çare olmasıyla bilinir. Aynı zamanda grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Bu özelliğinin yanında gastrit, reflü gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına da olumlu etkilerde bulunur. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek olduğundan hazımsızlık, gaz sancısı gibi problemler yaşayanlara da önerilir.  Hatmi çiçeği, adeta doğal bir ağrı kesici olduğundan vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrıları dindirir. 

BÖBREK İLTİHABINA ÇARE OLUR 

İltihaplı bölgelerin daha hızlı toparlanmasına da destek olan hatmi çiçeği, bu özelliğiyle böbrek iltihabından zonaya (sinir ucu iltihaplanması) birçok ciddi sorunun çözümünde de olumlu etkiler oluşturur. Böbreklerin sağlıklı çalışmasına destek olarak, idrar söktürücü özellikler gösterir. Doğal bir ağrı kesici olduğu gibi sakinleştirici etkisi de vardır. Uykusuzluk problemine çözüm olur.  

TARÇINLA TATLANDIRIN 

Bir bardak sıcak su için yaklaşık 5-6 adet kurutulmuş hatmi çiçeği kullanılabilir. Bir litreyi dolu dolu bir avuç hatmi çiçeğiyle demleyebilirsiniz. Dilerseniz ve çayın tadını güzelleştireceğini düşünüyorsanız, tarçın gibi ferah, kan şekerini düzenleyen malzemeleri de çayınıza ekleyebilirsiniz.