En son şekeri ekleyin! Aşure yapmanın püf noktaları

Sağlık Haberleri

ABONE OL

Bir gece önceden suda beklettiğiniz buğday, pirinç, nohut ve kuru fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın, sularını kullanmayın. Şekeri, bakliyatın pişmesini engelleyeceği için ilk malzemelerle birlikte değil, son aşamada ekleyin. 

Komşular birbirine kaseler içinde ikram ederken apartmanları enfes kokuların sardığı, kimi mahalle ve köy meydanlarında kazanlarla pişirilirken herkesin etrafında toplandığı o özel gün geldi. Muharrem ayının onuncu günü kutlanan ve bu yıl 9 Eylül’e denk gelen Aşure Günü, bir kez daha sevginin, bereketin ve paylaşmanın sembolü olacak. İdeal aşurenin 41 çeşit malzemeden oluştuğu bilinse de genelde ortalama 15 çeşit malzemeyle sofralara konulur. Uzmanlar, aşurenin buğday, kuru fasulye ve nohuttan kuruyemişlere, meyvelerden baharatlarına dek pek çok malzemesiyle tek başına dengeli bir öğün olmayı başardığını vurguluyor. Hem lezzetli bir tatlı tüketmek, hem de faydalı bir şeyler yemek isteyenlerin, yüksek besin değeriyle aşureyi ilk sıraya koymalarını öneren uzmanlar, buna karşın diyet yapanların ve diyabet gibi kronik hastalığı olanların tükettikleri miktara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor. 

BAL VEYA PEKMEZ DE OLUR 

Aşurelik buğday, B grubu vitaminler açısından çok zengindir. Kuru fasulye ve nohut gerek protein gerekse karbonhidrat açısından çok değerlidir. Aynı zamanda lif oranları yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini artırır ve kabızlığı olanlara tavsiye edilir. Aşureye en çok lezzet verenlerse, kuru ve yaş meyvelerdir. Meyvelerin vitamin değeri çok yüksektir. Bağışıklık sistemini güçlendirirler. Aynı zamanda özellikle kuru meyveler kalsiyum gibi mineraller açısından zengindir. Aşurenin üzerine konulan fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar omega-3 yağ asidinden çok zengindir. Omega-3 yağ asidi, özellikle damar sağlığı ve hafıza üzerine çok faydalıdır. Yapılan aşure şeker yerine bal veya pekmezle tatlandırılırsa, besleyicilik değeri açısından daha kaliteli bir tatlı yapılmış olur. 

YANINDA SÜTLÜ KAHVE İÇİN 

Her ne kadar aşure faydalı bir tatlı olsa da kalori değeri yüksektir. Bir kase aşureyle ortalama 300-350 civarında kalori alınmaktadır. Beslenme uzmanları, ‘’Hem aşure yiyeyim hem de kilo almayayım istiyorsanız aşureyi günde bir kase ve ana öğün olarak yiyin’’ diyor. Örneğin öğlen veya akşam öğünü olarak yenilebilir. Aşure yerken yanında içilen bir fincan sütlü kahve, hem metabolizmayı hızlandırır hem de daha uzun süre tok tutar. Bir sonraki öğünde daha az acıkmayı sağlar. 

MALZEMELER (8 kişilik) 

- 100 g aşurelik buğday 

- 50 g pirinç 

- 65 g nohut 

- 65 g kuru fasulye 

- 80 g badem 

- 80 g fındık 

- 25 g kırık ceviz 

- 25 g dolmalık fıstık 

- 1/2 adet elma 

- 110 g kuru üzüm 

- 50 g kuru incir 

- 25 g vişne kurusu 

- 50 g kuru kayısı 

- 25 g kuru dut 

- 250 g toz şeker 

- 15 ml gülsuyu 

- 1/4 vanilya çubuğu 

- 1/2 çubuk tarçın 

- 0,5 g safran 

- 1 g tuz 

- 2 adet karanfil 

- 1/2 adet portakal kabuğu rendesi ve suyu 

- 15 gr nişasta (60 ml suyla inceltilecek) 

- 1,25 litre su

YAPILIŞI

Buğday, pirinç, nohut ve kuru fasulye bir gece önceden suda bekletilir ve her biri ayrı ayrı haşlanır. Badem, ceviz, fındık ve dolmalık fıstık, fırında veya tavada renk alana kadar kavrulur. 1,25 litre su, safran, tuz, karanfil, çubuk tarçın ocağa konulur. Su kaynamaya başladıktan 3 dakika sonra karanfil ve tarçın tencereden çıkarılır, bakliyatlar alınır ve kısık ateşte ara sıra karıştırılarak her bakliyat eşit derecede yumuşayıp yemeye hazır oluncaya kadar, yaklaşık 15-20 dakika pişirilir. Bu sırada küp küp doğranmış elma, vişne kurusu, kuru üzüm, kuru kayısı, dut kurusu, portakal suyu ve portakal kabuğu rendesi ayrı bir yerde biraz yumuşayana kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirilir ve diğer karışıma ilave edilir. En son şeker ve gülsuyu ilave edilip 5 dakika daha pişirmeye devam edilir. Bu sırada malzemelerin dağılmamasına dikkat edilir. Aşure koyu bir kıvamda tercih ediliyorsa suyla inceltilmiş nişasta eklenebilir, akışkan seviliyorsa böyle bir bağlama işlemi yapılmaz. Aşure ılıdıktan sonra kaplara doldurulur. Üzerini süslemek için nar, antepfıstığı, hindistancevizi, fındık, kuru incir ve kuru kayısı kullanılabilir. 

BUNLARA DİKKAT!

Bakliyatları bir gece önceden suda ıslatın. Ertesi gün nişastadan arındırmak için ayrı ayrı haşlayın, sularını kullanmayın. n Aşurenin rengini koyulaştıran ve taneli olan dut kurusu, kuru incir, kuru kayısı gibi meyveler için ön haşlama yapın ancak çıkan suyu kullanmayın. n Şekeri, bakliyatların pişmesini engelleyeceği için ilk malzemelerle birlikte değil, son aşamada ekleyin. n Tanelerin dibe çökmemesi için çok sıcakken aşureyi kaplara doldurmayın.