Enerji kaynağı karadut şurubu

Sağlık Haberleri

ABONE OL

Faydaları saymakla bitmeyen karadut şurubu, gastrit ve reflü gibi mide hastalıklarına şifa oluyor. Yaşlanma belirtilerini geciktiriyor, bağışıklığı güçlendiriyor.

Yüksek vitamin ve mineral içeren karadut şurubu, kan hücrelerinin sağlığını korur ve destekler. Özellikle soğuk içilen bu içeceğin uyku düzensizliği veya uykuya dalma problemlerinde etkili olduğu ve rahatlatıcı olduğu bilinir. Genelde kırmızı meyvelerde bulunan flavonoid içeriğiyle kalp sağlığının ve hücre yapısının korunmasında etkin rol oynar.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Mide salgısını artırıcı özelliklere sahip olan karadut şurubu, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına karşı birebirdir. Potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineraller açısından zengindir, kan hücrelerinin sağlığını korur ve destekler. Karadut şurubunu yaz ayları boyunca tüketenlerde UVA ve UVB ışınlarına karşı doğal bir cilt koruması gelişir. Özellikle E ve K vitaminleri açısından değerlendirildiğinde hem kanın pıhtılaşmasını hem de kemik gelişimini sağlaması açısından önemli bir yere sahiptir.

AÇ KARNINA İÇİLMELİ

Rengi ve bileşenleri sayesinde kanser önleyici etkilere sahiptir. Yaşlanmayı geciktirici özelliklerinin yanı sıra tam bir antioksidan deposudur. Vücutta bulunan çeşitli bakterilerle savaşan karadut suyu, sabahları aç karnına tüketildiğinde bağırsak parazitlerinin atılmasını da sağlar. Bağırsakların hızlı ve düzenli bir şekilde çalışmasına destek olur, kabızlık sorunu yaşayan kişilerde de olumlu sonuçlar verir. Şurup dışında kalan posa cilde sürüldüğünde botox etkisi göstererek kırışıklıkları önler. Cildi aydınlatan karadut şurubu düzenli tüketimde yaşlanmayı geciktirici etkilere sahiptir.

EVDE KENDİNİZ YAPIN

Piyasada satılan karadut şurubunun orijinal olup olmadığını iyice araştırın. Etiketinde 'organik' yazması ürünün doğal olmasını garantilemez. Evde kendiniz yapmak isterseniz de yapımı son derece basittir. Bir kilo karaduta, bir su bardağı toz şeker, 2-3 su bardağı su ve çeyrek limonun suyunu ilave edin. Karadut suyunuzun çok daha uzun süre dayanması için içine limon tuzu da ekleyebilirsiniz. Bir kilo karaduta, bir tatlı kaşığı limon tuzu ilave edin ve kaynatın.

KANI TEMİZLER VE PIHTILAŞMASINI ÖNLER

Dut, kan dostu bir meyve olarak tanımlanabilir. Çünkü düzenli olarak dut tüketimi; kan üretimnin artmasına, kanımızın temizlenmesine, kan basıncımızın dengede kalmasına ve kan akışının da normal seviyede ilerlemesine yardımcı olur. Şöyle ki, kan dolaşımının hızlanması için kan basıncının sağlıklı seviyelerde kalması gerekiyor. Dut da, kan akışının düzenlenmesinde, dengelenmesinde yarattığı olumlu etkiyle de değerli bir meyvedir. Özellikle Çin tıbbında kanla ilgili, kandan kaynaklı tüm sorunların tedavisinde taze ya da kuru duttan faydalanılır. Kanı temizleme özelliği göz önünde bulundurularak özellikle sigara tüketen kişilerin yaz, kış bol bol dut tüketmeleri öneriliyor.   

BÖBREK HASTALARINA ÖNERİLMİYOR

- Dut, şekerli bir meyve olduğundan çok aşırı tüketilmemesi, günde bir çay bardağını geçmeyecek kadar içilmesi önerilir.
- Dutun, yiyerek tüketilmesi cildimiz için faydalıyken, cilde direkt olarak sürülmesi, uygulanması bazı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
- Kemoterapi tedavisi gören hastaların dut tüketiminin tedavinin etkilerini yavaşlatabileceği düşünülmektedir.
- Dut, vücuda yeme, içme yoluyla aldığımız karbonhidratın emilimini yavaşlatabilmektedir.
- Dutun kan şekerini düşürücü özelliği vardır. Bu bakımdan kan şekeri yüksekliğinden şikayet edenlerin her gün bir avuç dut tüketmeleri faydalıyken, kan şekeri düşüklüğü sorunu olanların dut tüketmemeleri daha doğru olacaktır.
- Dutun potasyum içeriği çok güçlüdür. Bu bakımdan böbrek hastalarına, safra kesesinde rahatsızlık olanlara dut yemek önerilmiyor.

KARABİBER TANSİYONU DENGELER

Tuz, en çok kullanılan baharat olmasına rağmen, dünyada en çok satılan baharat biberdir. Baharatların kralı olarak bilinir. Zerdeçal inanılmaz şifa özellikleri nedeniyle çok popüler hale geldi, ancak araştırmacılar, karabiberle birlikte kullanıldığında daha etkili olduğunu belirtiyor.

ZERDEÇALLA BİRLİKTE

Çünkü karabiberdeki piperin, vücudun zerdeçaldan gelen şaşırtıcı yararları emmesine yardımcı olur. Çalışmalar, piperin maddesinin; kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini, ancak etki mekanizmasının iyi anlaşılmadığını ortaya koymuştur. Piperinin, kolon kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu anlaşılmıştır.

ŞİŞKİNLİĞİ ÖNLÜYOR

Karabiber neredeyse tuzsuz olduğundan, tuz yerine kullanmanız; genel tuz alımını azaltmanıza, sonuçta yüksek tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir. Tuz alımının azaltılması, sıvı tutma oranını ve rahatsız edici şişkinliği önleyebilir. Karabiber, zencefil, kişniş, sarımsak ve defne yaprağı gibi baharatları, tuz yerine yiyeceğinize eklemek, bir şeyleri eksikmiş gibi hissetmeden tansiyonunuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.