Gribe savaş açan çaylar

Sağlık Haberleri

Her gün 2-3 fincan ıhlamur, zencefil, adaçayı, kuşburnu ya da ekinezya çayı içmek, gün içinde maruz kalınan bakterilere karşı bağışıklığı güçlendiriyor. 

Karla gelen ve her yıl etkisini artıran soğuk hava bu günlerde kendini daha fazla hissettiriyor. Bu nedenle sağlıklı bir kış geçirmek için bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve kendimizi hastalıklara karşı korunmanın tam zamanı. 

Virüs savar

Bitkisel tedavi uzmanları ıhlamur, zencefil, adaçayı, kuşburnu ve ekinezyadan yapılan çayların gribe ve soğuk algınlığına iyi geldiğini söylüyor. Hazırladığınız çaylarla bakteri ve virüslerin size yaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Bitkileri tek tek ya da birbirlerinin etkilerini destekler şekilde karıştırarak, sağlık savaşında elinizi güçlendirebilirsiniz.

Zencefil

Sayısız faydaları nedeniyle günümüzde popüler olan diğer bir bitkiyse zencefil. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı korunmada etkili olduğu biliniyor. Limon ve özellikle de bal eklemek, zencefilin etkisini de güçlendiriyor.” 

Ihlamur

Kışın olumsuz etkilerine karşı gün içinde 2-3 kere tüketilen ıhlamur kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. 

Adaçayı 

Soğuk algınlığına karşı mücadelede diğer bir etkili savaşçıyı da adaçayı. İçeriğindeki uçucu bileşenler sayesinde adaçayının ağız ve boğaz iltihaplarını gidermeye yardımcı oluyor.

Kuşburnu 

C vitamini bakımından zengin bitkisel kaynaklardan biri olan kuşburnu çayı mayhoş tadının yanı sıra kuvvetli bir antidandır. Kuşburnu çayının soğuk algınlığı, üşütme gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. 

Ekinezya

Son birkaç yıldır adını sıkça duyduğumuz ekinezya, bağışıklık dostu bir bitki. Ekinezyanın soğuk algınlığı şikâyetleri ve bağışıklık üzerinde destekleyici etkileri mevcuttur.  Aynı zamanda virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek, boğaz ve akciğerlerde oluşabilecek hasarı da geçirir.