Gribi anında geçiren çaylar

Sağlık Haberleri

Soğuk algınlığıyla baş edebilmenin en kolay yolu, bitki çayı içmek. Zerdeçal, zencefil, karabiber, tarçın ve balla hazırlanan çaylar vücut direncini artırıyor.  

Kış aylarını grip olmadan geçirebilmek için öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. C ve E vitamini bakımından zengin olan sebze ve meyveleri bolca tüketmeliyiz. 

BOĞAZ VE BADEMCİK ENFEKSİYONU

Bunun yanında boğaz ve bademcik enfeksiyonlarını önlemek için, koruyucu doğal bitkisel kürler denemeliyiz. Doğada bulunan bitkilerin neredeyse hepsi, sağlığımız için ayrı bir önem taşır. Bitkisel tedavi uzmanları, gribe iyi gelen ya da gribi önleyici bitkisel kür ve çayları öneriyor. 

ZERDEÇAL ÇAYI  

Malzemeler:  - 2 su bardağı badem sütü  - 2 tatlı kaşığı bal  - Bir çay kaşığı toz zerdeçal - yarım silme çay kaşığı toz zencefil  - yarım çay kaşığı toz tarçın  - Bir adet çekilmemiş karabiber yarım silme çay kaşığı vanilya

Yapılışı: Bütün malzemeleri blender'dan iyice geçirdikten sonra, cezvede çok kısık ateşte kaynatın.  

Kuru Soğan Kürü 

- Soğan, antibiyotik, antiseptik, antimikrobiyal, antibakteriyel özellikleri ile hastalık ve enfeksiyonlardan uzak durmanıza yardımcı olur. Yüksek ateş, grip, öksürük ve alerjilere iyi gelir. 
1 adet kahverengi kabuklu soğan 2 su bardağı su

HAZIRLANIŞI: Soğanın kahverengi kabuklarını ince ince soyun ve 2 bardak suyun içine atın ağzı kapalı olarak beş dakika kaynatın. Ardından dinlenmeye bırakın sonra süzün ve için. 

Zencefil Çayı 

- Zencefil, ilaç sektöründe kullanılmasının yanı sıra, hastalıklar esnasında kısa zamanda sonuç alabilmek için, alternatif tıp tarafından da kullanılmaktadır. İçerdiği zengin vitamin ve besinler yardımıyla hastalıklarla mücadele ve korunma için de önemli bir bitkidir. Zengin B3, B6, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum mineralleri içerir. - Bir yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil - 1 su bardağı su - 1 yemek kaşığı limon suyu - 1 yemek kaşığı bal

HAZIRLANIŞI: 1 su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefili koyun ve ocakta kaynatın. Çok kaynatırsanız tadı acılaşır bu sebeple kaynadığı an altını kapatın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Ardından süzgeçle süzün bal ve limon ilavesi yaparak içebilirsiniz.  

Boğaz iltihaplarına karşı adaçayı 

Boğaz iltihabı denildiğinde bir diğer bitki çayı ise adaçayıdır. Özellikle demleyerek yapacağınız adaçayının boğaz ağrı ve yanmasına karşı yararlı etki yaratabileceğini unutmayın. Ayrıca ders çalışırken, rapor hazırlarken, stresle başa çıkmak için de yine rahatlatıcı etkisiyle adaçayı içmeyi deneyebilirsiniz.

Soğuk algınlığı çayı 

- Bir avuç dolusu ıhlamur  - 2-3 çorba kaşığı ekinezya  -1 adet kabuk tarçın  - 1 ceviz büyüklüğünde zencefil  - 1 elma (kabuklarıyla doğranmış)  - 1 portakalın kabuğu  - 1 limonun kabuğu - 4-5 tane karabiber  - 2-3 karanfil,  Hepsini birlikte kaynatıp, 1 çay kaşığı bal karıştırarak için. 

Antibiyotikten daha yararlı

Bilimsel araştırmaların sonuçları, mikropların bitkilere karşı direnç kazanamadığı aksine mikropların antibiyotiğe karşı direncini kırarak antibiyotiklerin etkisini göstermesini sağlayabileceğini gösteriyor. Bu nedenle bitki çayları kullanılarak soğuk algınlığından korunmamız mümkün olabilir. Yeni bir araştırma yeşil çay içerisindeki kateşinlerin, mikropların antibiyotiklere karşı savunma mekanizmasını çökerttiğini ortaya koyuyor.