'Hem yaşlandırıyor hem saç döküyor'

Sağlık Haberleri

Pek çok hastalığın sorumlusu olan sigaranın dumanı derideki nemi azaltarak cildi kırıştıyor, solgun görünüm veriyor. Üstelik saç dibindeki damarları tıkayarak kelliğe neden oluyor. 

Bugün 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü... Sigara, bağımlılık yapıcı bir madde olması nedeniyle günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Yalnızca bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir sorundur da. Sigaranın içinde, en tehlikelileri arsenik (fare zehri), benzin, kadmiyum (akü metali), hidrojen siyanit (gaz odaları zehri), toluen (tiner), amonyak ve propilen glikol olmak üzere 4 binin üzerinde kanserojen ve toksik madde bulunur. Sonuç olarak ciğerlerimizde katran (asfalt) oluşmaktadır. Uzmanlar, pek çok hastalığa yol açan sigaranın, deri hastalıklarının da ana nedeni olduğunun altını çizdi. 

SEDEFİN ŞİDDETİNİ ARTIRIR 

Tütün kullanımının deri üzerindeki zararlı etkilerinin hem direkt deri yoluyla hem de dolaylı olarak kan dolaşımıyla olduğunu belirten Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Pelin Cengiz, “Sigaranın filtresindeki ve sarılan kâğıttaki maddeler, egzamaya neden olabilmektedir. Öte yandan günlük içilen sigara miktarının artmasıyla birlikte sedef hastalığının şiddeti artmakta, beraberinde el ve ayak tutulumunu da artırmaktadır. Ayrıca kıl köklerini besleyen damarlarda büzülmeye yol açarak saçlarda erken beyazlamaya ve erkeklerde  saç kaybının daha erken yaşlarda başlamasına yol açmaktadır” dedi. 

RİSK YÜZDE 35 DAHA FAZLA 

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı'nın katkılarıyla hazırlanan Tütün Atlası’na göre; Türkiye'deki erkeklerin yüzde 31'i, kadınların ise yüzde 12’si tütün kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Sigaranın kanserojen etkisinin deri kanserlerine de davetiye çıkardığını söyleyen Doç. Dr. Fatma Pelin Cengiz, “Yapılan çalışmalar, sigara içiciliğinin, deri kanserleri için bağımsız bir risk faktörü olduğunu göstermiştir. Özelikle genital ve makat bölgesinde görülen yassı hücreli kanser, sigarayla direkt olarak ilişkilendirilmektedir. Genital siğili olan kadın sigara içicilerinde, bu bölgede kanser gelişme ihtimali 35 kat daha fazladır. Ayrıca kadın sigara içicilerinde, ağızda görülen yassı hücreli kanser de daha sıktır. Malin melanom türünde olan cilt kanserinde ise (en tehlikeli cilt kanseri türü), sigara içicilerinde iç organlarda kanser tutulum olma ihtimali daha yüksektir” diye konuştu. 

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Pelin Cengiz

YÜZÜN KEMİKYAPISINI DEĞİŞTİRİR

Ağır sigara içicilerinde deride ve mukozada sigaranın etkilerinin görüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Fatma Pelin Cengiz, “Erkeklerde bıyıkta ve tırnaklarda, kadınlarda ise tırnaklarda sarımsı renk değişikliği görülür. Sigaranın bırakılmasıyla, normal tırnakla uzamış sarımsı tırnak arasında hat oluşur. Yanık sigarayı tutmaktan dolayı, parmak uçlarında kronik ısınmaya bağlı renk koyulukları görülebilir” dedi.

DAMAKTA SERTLİK OLUŞUR

Dişeti, dil ve ağızda renk koyulaşmaları olabileceğini dile getiren Cengiz, şunları söyledi: “Damakta sertlikler, dilde siyah kıllı dil adı verilen siyah fırçamsı görünüm gelişebilir. Erken ve şiddetli yaşlılık belirtileri görülür. Alttaki kemik çıkıntılarının ve grimsi deri renginin belirginleştiği yüz görünümü ortaya çıkar. Sigara dumanının direkt temasından dolayı, derideki nem seviyesi azalır ve dolayısıyla kırışıklıklar normalden fazla artış gösterir. Güneş gören bölgelerde zararlı etkiler daha şiddetli olur.”