Kilo düşmanı karpuz

Sağlık Haberleri

Meyveler arasında en düşük kaloriye sahip olan karpuz, hızlı şekilde kilo verdiriyor. Likopen içeriği sayesinde de kanserden koruyor.

Yaz aylarının ferahlatıcı meyvesi olan karpuz, içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kanserden, kalp sağlığına kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Uzman Diyetisyen Öznur Bircan Oktay,   karpuzu diğer meyvelerden ayıran özellikleri şöyle sıralıyor:  100 gram karpuz ortalama 30 kaloridir, diyet yapanların sıklıkla tükettiği bir meyvedir. Ayrıca içeriğinde birçok vitamin ve minera bulunan yegane besinler arasındadır. Yüzde 90'ı sudan oluşur, vücuttan toksik maddelerin atımını hızlandıran detoks etkisi olan bir meyvedir.

ANTİOKSİDAN ETKİLİ
Likopen antioksidanı ve citrulin aminoasidini içerir, dolayısıyla kalp damar sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir. C vitamini içeriği fazla olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser savaşçısı bir sebze olan domatesten 2 kat daha fazla likopen içerir. Birçok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Potasyumdan zengin olması nedeniyle kan basıncını düzenlemeye ve vücudun doğal sıvı dengesini dengelemeye yardımcı olur. Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan ‘cucurbocitrin’ adlı maddeyle böbrek fonksiyonlarını düzenler. 

Bir dilimi bir küp şekere eşdeğer

Karpuz faydalı bir meyve fakat unutulmamalı ki, miktar olarak dikkatli tüketilirse faydalıdır. Kişiye göre değişebilmekle beraber bir seferde bir boydan ince dilim (4 küçük üçgen dilim) karpuz, protein içeriği yüksek bir yemekle birlikte öğün yerine tüketilebilir. Ya da ara öğün olarak bir dilim az yağlı peynir veya bir bardak kefirle birlikte muhteşem bir ara öğün alternatifi olabilir. Glisemik indeksi yüksek bir meyve olan karpuzu protein ağırlıklı bir yemek (kırmızı et / tavuk / balık gibi ) veya peynirle birlikte lemek kan şekerinin hızlı yükselmesini engelleyecektir. Bir üçgen dilim kesilmiş karpuzun kalorisi, bir adet küp şekere eşittir. 

Badem ya da cevizle öğün yapabilirsiniz

Karpuzla tabii ki sağlıklı kilolar vermek mümkün, fakat burada dikkat etmemiz gereken nokta tek tip beslenmemek! Çünkü tek tip besinle verilen kilolar mutlaka geri alınacaktır. Karpuzla kilo verirken dikkat etmemiz gereken unsurlar şunlardır: Karpuz ve az yağlı peynir tok tutar, ara öğün olarak diyette kullanılabilir. Yanında sebze veya ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlarla birlikte öğün olarak tercih edilebilir. Karpuzla diyet yaparken hayvansal kaynaklı proteinler (yumurta, et gibi…) ihmal edilmemelidir. 

ZARARI DA VAR

* Karpuzun sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Ancak fazla tüketim sonucunda belli başlı problemlerle karşılaşabilirsiniz. 

* Kanında fazla potasyum olan kişiler dikkat etmelidir, aşırı tüketim potasyum miktarını artırır ve kas sorunlarına neden olabilir.

* Çocukların aşırı yemesi sonucunda derilerinde kızarma olabilir. 

* Hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve bulantı gibi yan etkilere neden olabilir. 

Faydaları neler?

* İçinde bulunan likopen sayesinde kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli rol oynar. 
* Likopen maddesi kemik sağlığının korunmasında da yardımcıdır. 
* Kan basıncını düzenler.
* Kalsiyum ve potasyum ihtiyacınızı karşılar. 
* A vitaminiyle cildin nemli kalmasını sağlar. 
* Erken yaşlanmayı önler. 
* Kilo vermeye yardımcıdır. 
* Karpuz, içerisinde bulunan sitrülin sayesinde vücutta yağ birikimi oluşumunu önler ve yağ yakımını hızlandırır. 
* Böbreklerin düzenli ve iyi çalışmasını sağlar. 
* C vitamini açısından zengin olan karpuz, kanser hücrelerine karşı koruyucudur. 
* Uyku problemleri ve kas ağrılarına iyi gelir. 
* İdrar söktürücüdür. 
* İçerisinde bulunan lifle sindirim sistemini güçlendirir. 
* Göz sağlığını korur. 
* Kan basıncını dengeler. 
* C vitamini sayesinde astım hastalığını minimum seviyeye indirir. 
* Karpuz vücuda enerji verir. 
* Vücutta biriken iltihabı yok eder. 
* Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır. 

Şeker ve böbrek hastaları dikkat  

Karpuzu 'kesinlikle yemesin' dediğimiz bir hastalık grubu yok. Örneğin; şeker hastaları glisemik indeksi yüksek olduğu için karpuza dikkat etmeli; fakat eğer şeker ölçümleri normal aralık değerlerindeyse ölçülü olarak tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Ayrıca dikkatli tüketmesi gereken bir başka grup ise böbrek hastalarıdır. Eğer hastanın kan potasyum seviyesi yüksek ise potasyum içeriğinden dolayı karpuza dikkat edilmelidir.