Prostata çare cüce palmiye çayı

Sağlık Haberleri

Kanserli hücrelerle savaşan 'cüce palmiye bitkisi'yle hazırlanan çay, 'prostat büyümesi'ni önlüyor. Şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlıyor.

Erkeklerde idrar kesesinin hemen altında yer alan prostat, 20 gram ağırlığına sahiptir. Erkeklerin kalp hastalıklarından sonra karşı karşıya kalmış oldukları hastalıklar listesinin 2. sırasında prostata bağlı gelişen hastalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle korkulu rüya haline gelen prostatta rahatsızlıklarının önüne geçmek, uzmanların tavsiyelerine uymak, sağlıklı beslenmeyle mümkün olabilmektedir. 

İDRAR AKIŞINI DÜZENLER
Bitkisel tedavi uzmanları kanserle mücadelede özellikle de prostat tedavisinde 'cüce palmiye' bitkisini öneriyor. Cüce palmiyenin siyah-mavi, tekli tohumlu yemişleri prostat sorunları için bitkisel ilaç yapımında kullanılır. Yemişlerden elde edilen ekstre, prostatın büyümesini engelleyen bir özelliğe sahiptir. Cüce palmiyenin aynı zamanda östrojen, progesteron, testosteron ve prostat büyümesini yavaşlatma üzerine de etkileri vardır. Bu etkilerin tamamı idrar akışını düzenleyip, acıyı ve gece işemelerini azaltarak BPH semptomlarını hafifletir.

TUVALETE ÇIKMA SORUNU
Finasterid kandaki testosteron seviyesini düşürürken cüce palmiye kandaki testosteron seviyesini, PSA’yı ya da diğer seks hormonlarını etkilemiyor görünür. Cüce palmiye üzerine başka çalışmalar da yapılmış; çıkan sonuçlar birçok farklı çalışmanın sonucuyla beraber titiz bir biçimde değerlendirilmiştir. Ancak neticede araştırmanın yönteminden kaynaklanan bir hata sonucu tüm sonuçlar karışmıştır. Amerika’da prostat büyümesinin önlenmesi ve yavaşlatılması amacıyla en çok tüketilen çaydır. Prostat büyümesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan erkeklerin şikâyetçi oldukları en önemli sorun çok sık tuvalete çıkmalarıdır. Cüce palmiye çayı prostat büyümesinin etkilerinden olan çok sık tuvalete çıkma sorunu başta olmak üzere diğer belli başlı yan etkileri de ortadan kaldırmaktadır. 

Mide ekşimesi yapabilir

Cüce palmiye mide ekşimesine, kabızlığa, ishale, yüksek tansiyona ve kaşınmaya yol açabilir. Olası hormonal etkilerinden dolayı hormon tedavisi görenlere ya da hamilelere önerilmez. Ancak zaten kadınlar bu bitkiyi pek kullanmazlar. 

Kür tarifi

Bir tencerede 2 yemek kaşığı kurutulmuş cüce palmiye yemişiyle 2 bardak suyu karıştırın. Üstünü kapatıp kaynatın ve ardından ateşi söndürün. 1 saat bekletin ve süzün. 1 yemek kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı vanilya ekstresi ekleyin. Ilık şekilde tüketin. 

Prostatit olabilir mi? 

Prostat kanseri ortalama Q 50 yaş ve üzeri erkeklerde karşılaşılan bir hastalıktır. Prostatitse her yaşta görülebileceği gibi gençlerde karşılaşılan bir hastalıktır. Prostat büyümesi orta yaşla birlikte başlamaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte büyümeye devam ederek hayat kalitesini düşürmektedir. Prostat hastalıkları erkeklerde daha çok yaşın ilerlemesiyle birlikte görülmeye başlamaktadır. Ancak genç yaştan itibaren prostat hastalıklarına karşı önlemler almak mümkündür. 

Diğer şifalı bitkiler  

BROKOLİ VE ISPANAK 
Brokoli, yeşilbiber ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler prostat hastalıklarının önlenmesinde, hastalığın oluşumundan sonra ise hastalığın tedavi sürecini destekleyici etkileri bulunmaktadır. Havuç, patates, kabak, kabak çiçeği yine prostat sağlığı açısından sıklıkla tüketilmesi önerilen sebzelerdir. Antioksidan olarak bilinen avokado, karpuz, kiraz, çilek ve portakal prostata iyi gelen besinlerdir.   

KABAK ÇEKİRDEĞİ 
Kabak çekirdeğinin prostat kanserinin önlenmesinde etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Her gün düzenli olarak tüketilen bir avuç kabak çekirdeği prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

ISIRGAN OTU KÖKÜ 
Isırgan otu ve ısırgan otu kökünün, prostat üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Prostat büyümesinde etkili olan ısırgan otu kökü, büyümeyi tamamen durduramasa da büyüme hücrelerine etki ederek büyümeyi yavaşlattığı gözlemlenmiştir.  Isırgan otu köküyle hazırlanan çay özellikle Avrupa kıtasında prostat tedavisi için yaygın olarak kullanılıyor. Uzmanlar, ısırgan otu kökünün cüce palmiye gibi bitkilerle karıştırıldığında, idrar akışını olumlu yönde etkilediğini ve mesanenin tam olarak boşalmasına yardımcı olduğunu, idrarı tam boşaltamama nedeniyle görülen sık tuvalete çıkmayı azalttığını belirtiyorlar.            

Uzak durulması gereken besinler 

Prostatın sağlığını destekleyen besinler olduğu kadar prostatın savunma mekanizmasını azaltan besinler ve beslenme şekilleri de bulunmaktadır. Bu tüketim ürünleri arasında tuz, kahve ve alkol yer almaktadır. Aşırı yağlı yiyecekler yiyememek ve bitkisel yağların tüketimine ağırlık vermek önemlidir.