Romatizma ağrısını azaltan kürler

Sağlık Haberleri

Bitkisel tedavi uzmanları, romatizma ağrısını dindirmek için, kereviz, zerdeçal, zencefil, meyan kökü ve papatyayla hazırlanan kürlerin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Romatoid artrit, tüm eklemleri tutan kronik iltihabi hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülür. Hastalarda, tutulan eklemler ağrılı, kızarık ve şiştir. Birden fazla eklemde aynı anda tutulum görülür. İlerleyen safhalarda, el ve ayak eklemlerinde deformiteler (yapısal bozukluklar) oluşur. Hastalığın tedavisinde, uzun süreli kortizon, ağrı kesiciler ve özellikle aspirin kullanılır. Bazı hastalarda bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılması yaygın modern tıp yaklaşımıdır. 

PAÇA VE ET SUYU TÜKETİLMELİ

Romatizma hastalığının en önemli sebeplerinden biri, beslenmeyle alınan kolajenin azalmasıdır. Kollajen, bağ dokunun ana maddesidir. Kolajen olmadan insan vücudunun sağlıklı, diri, dinç ve ayakta kalabilmesi mümkün değildir. Kolajenin az alınmasının sebebi, kolajen içeren gıdaların az tüketilmesidir. Peki, hangi gıdalar kolajen içerir? Paça, et suyu, kemik suyu, kemikli et. Eskiden yemekler hep kemikli etle yapılırdı. Dolayısıyla, romatizmal hastalıklardan korunmak için öncelikle kolajenden zengin beslenmek gerekir. Evde kemik suyu hazırlayıp küçük kâğıt bardaklarla buzluğa kaldırarak bütün yemeklerinize ilave edebilirsiniz. 

HAFTADA 4 GÜN KULLANIN

Kiraz sapı ısırgan kürünün hiçbir zararı yoktur. Ayrıca kiraz sapı zayıflamada da önemli rol oynamaktadır. Bu küre takviye olarak sinir sıkışması problemindeki ağrıları gidermek için ardıç yağıyla masaj yapabilirsiniz. Haftada 3-4 gün uygulayabilirsiniz. Kürü ilk uygulamaya başladığınız hafta vücutta depolanır, ikinci hafta ise tedavi etmeye ve ağrıları gidermeye başlar. 

Isırgan otu kürü 

Malzemeler: 25-30 adet kurutulmuş kiraz sapı, bir tutam ısırgan otu, yarım litre klorsuz su. 

Hazırlanışı: İlk olarak yarım litre klorsuz suyu önceden kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra içerisine kiraz sapını ilave edin yaklaşık 3 dakika daha kaynatın. Sonra yaklaşık kiraz sapı miktarı kadar bir tutam ısırgan otunu karışıma ekleyin. Kısık ateşte 6-7 dakika daha kaynatın ocağın altını kapatın ve ılımaya bırakın. Ilındıktan sonra süzüp içebilirsiniz.

Uygulanışı: Hazırlamış olduğunuz bu kürün bir bardağını sabah kahvaltıdan 2 saat sonra, kalan bir bardağını ise akşam yemeğinden 2 saat önce tüketin. Toplamda bu kürü 21 gün  boyunca uygulayın. Karışımı her gün taze olarak hazırlamalısınız. 21 gün dolduktan sonra hastalığın seyrine göre kürü tekrar uygulayabilirsiniz.

Karabiber çayı

Bir tatlı kaşığı ısırgan otu yaprağı, 1 yemek kaşığı kuşburnu, 1 tatlı kaşığı tane karabiber, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 çay kaşığı zencefil. Porselen bir demlikte üzerine yarım litre kaynar su konularak 5 dakika demlenir, 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek içilir.

Kereviz karışımı

Bir adet orta boy kerevizi soyup dilimleyin. Dilerseniz, yeşil yapraklarını da ilave edebilirsiniz. Yarım litre suyu kaynatın ve kerevizleri içine atın. Haşladığınız suyu ikiye bölerek, öğle ve akşam yemeklerinden bir saat önce ya da yemeklerden 2 saat sonra için. Bir hafta sonra ağrılarını azaldığını göreceksiniz. Kereviz kürü, 15 gün uygulanacak ve her gün taze olarak hazırlanacaktır. Bir hafta ara verilip, bir hafta daha uygulanmalıdır. 

Bu bitkiler faydalı

Isırgan: Son derece kuvvetli yangı ve ağrı giderici etkisi vardır. Güvenli bir bitkidir.

Kuşburnu: Yangı gidericidir ve yüksek miktarda C vitamini içerir. 

Papatya: Ağrı giderici ve sakinleştiricidir. 

Zencefil: Kuvvetli yangı gidericidir. Mide bulantısını önler. 

Zerdeçal: Kuvvetli yangı giderici özelliğinin yanında, karaciğer üzerinde kuvvetlendirici ve kan yağlarını düşürücü etkisi vardır.  

Meyan kökü: Ağrıları dindiir.

Kaplıcaya gitmek yetmez

Romatizma hastalıkları, her yaş grubunda görülen hastalıklardandır. Sadece osteoartrit (eklem kireçlenmesi), osteoporoz (kemik yoğunluğunun azalması), polimiyalji romatika gibi hastalıklar, yaşlanmayla daha yakın ilişkilidir. 'Kaplıcalar ağrıları giderir' düşüncesi de yanlıştır. Kaplıcalar genellikle sıcak ve mineralli su içerirler. İçmece tipi olanlar, sindirim sistemini rahatlatabilir veya idrar yollarından kum ve taşın atılımını kolaylaştırabilir. Genellikle kireçlenme olarak bilinen osteoartritte, sıcak eklem ağrılarına iyi gelirken, tüm iltihaplı romatizma türlerinde sıcak, ağrı ve iltihabı artırır. Bu nedenle iltihabi romatizmal hastalıklarda kaplıca önerilmez.