Şekerden kurtulun vücudu yenileyin

Sağlık Haberleri

ABONE OL

Hayatınızdan şekeri çıkardığınızda, sadece ilk 3 günde bile halsizliğin geçtiğini, tatlı krizlerinin sona erdiğini, bağırsaklarınızın çalıştığını ve cildinizin canlandığını fark edeceksiniz.

Şeker, hem fiziksel hem de zihinsel olarak vücudumuza zarar veriyor. Birçok araştırmaya göre, şekeri bıraktığımız anda vücudumuzda olumlu yönde farklılıklar görülmüştür. Doğal gıdaların içinde de bulunduğundan şekeri tamamen bırakmak olası değildir. Yapmanız gereken en önemli şey pastalar, börekler, çörekler, çikolata, kekler gibi çeşitli tatlılara büyük miktarda ilave edilen beyaz rafine şekerin alımını sınırlandırmaya dikkat etmektir. Ayrıca bol şeker içeren gazlı içeceklerin tüketimine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Beslenme uzmanları, 3 gün boyunca şeker tüketilmediğinde vücutta gözlenen değişimleri şu şekilde sıralıyor:

YORGUNLUK HİSSİNİN NEDENİ

Şeker bir enerji kaynağı olmasına rağmen, bu aşırı şeker alımının enerji düzeyini artıracağı anlamına gelmez. Şekerli bir madde yedikten sonra şeker seviyeniz birden artar daha sonra ise ani bir düşüşe neden olur, bu da sizi aşırı yorgun bir hale sokar. Gün boyu oluşan enerji yükseliş ve düşüşlerinden kurtulmanın yolu şeker tüketimini bırakmaktır. Gün boyunca yeterli enerji düzeyini korumak, şeker alımını en aza indirerek çok daha kolay bir hale gelir.

RUH HALİNDEKİ DEĞİŞİMLERİ KONTROL EDER

Çok fazla şeker, beynin kimyasını değiştirme eğilimindedir ve ruh halinin düzenlenmesine yardımcı olan nörotransmitterlerde (serotonin, dopamin) bir dengesizliğe neden olur. Şeker tüketimini bıraktığınız zaman ruh halinizdeki bu ani değişimler ortadan kalkacaktır. Alınan şeker miktarının azalmasıyla gün boyu istikrarlı bir ruh halinde, daha iyi stres kontrolü ve davranışlar sergileyeceksiniz.

BAĞIRSAK HAREKETLERİNİ DÜZENLER

Çok fazla şeker, bağırsakların sağlığını olumsuz etkileyerek bağırsak fonksiyonunu bozabilir. Çok fazla şeker tüketmek gıdaların bağırsaktan geçiş süresini kısaltır yani gıdalar bağırsaktan çok hızlı geçer bu da ishale neden olur. Yani şekeri bırakmak bağırsak hareketlerinin düzelmesini sağlayacaktır.

iLK BiR HAFTA ÖNEMLi

Şeker tüketiminin kesilmesi baş edilmesi zor bazı yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Bunun süresi,  ne kadar zamandır aşırı şeker tükettiğinize bağlı olarak değişecektir. Genellikle şu belirtiler ilk bir hafta yoğun olarak yaşanabilirken, bir aydan uzun sürmez: 

-Öfke, depresyon ve anksiyete gibi olumsuz duygular.
- Sinirlilik
-Şeker isteği
-Kas ağrıları
-Uykusuzluk
-İştahta dalgalanmalar
-Baş ağrısı
-Yorgunluk
-Baş dönmesi

MEYVE TÜKETMEK YETERLİ

■ Şeker son derece bağımlılık yaratır. Ne kadar çok şeker tüketirseniz, o kadar çok şeker istersiniz. Tatlı krizlerini sona erdirmenin yolu, aksine tatlı yemeyi bırakmaktır. Yani diyetinizdeki şeker ve yapay tatlandırıcıları ortadan kaldırırsanız, şeker isteği otomatik olarak kaybolacaktır. Meyvelerdeki doğal şekerin tadı ise yapay şekerleri kullanmayı bıraktığınızda size daha tatlı gelmeye başlayacaktır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

■ Bağırsaktaki yararlı bakteriler, bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, aşırı şeker tüketimi bağırsakta kötü bakterilerin ve farklı mantar türlerinin çoğalmasına neden olarak sağlığı kötü etkiler. Ancak şeker tüketimini bıraktığınız zaman sağlıklı bağırsak florasının artmasını sağlarsınız, bu da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır.

İLTİHAP KURUTUYOR

■ Yüksek şekerli gıdalar, özellikle artrit gibi iltihabi hastalıklardan muzdarip kişilerde, ağrıyla başa çıkmayı zorlaştırır. Bu nedenle şeker tüketimini bırakmak, ağrı ve iltihabı etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olmaktadır.