Uyku problemine tarhun otu

Sağlık Haberleri

Kalp atışlarını yavaşlatıp, sakinleştirici etki yapan tarhun otuyla hazırlanan çay sayesinde uykuya dalmanız kolaylaşır.

Uyku en temel ihtiyaçlardan biridir. Uykusuzluk, psikiyatrik ve medikal bir sorundur. Eğer uyumak istiyor ve uyuyamıyorsanız bu, çeşitli biyolojik faktörlere de bağlı olabilir. Bir insanın uykuya dalması yaklaşık olarak 30 dakikadır ve günde aşağı yukarı 7-8 saat uykuya ihtiyaç vardır. Haftada birçok kez bu sürenin altında uyuyorsanız, uyku problemi yaşıyor olabilirsiniz. Uyku sorununu çözmek için uyku zorluklarına neyin sebep olabileceğini anlamak önemlidir. Bitkisel bir çözüm arıyorsanız uzmanlar 'tarhun otu'nu öneriyor. Fransız ve Rus olmak üzere iki çeşidi bulunan tarhun otu, tansiyonu dengelemekten tutun da, diş ağrısını azaltmaya kadar birçok doğal etki sağlamaktadır. 

KALP KRİZİ RİSKİNİ DE AZALTIYOR

En güçlü etkisi uykusuzluğa çare olmasıdır. Yetersiz uyku, sağlık sorunlarına yol açabilir ve Tip 2 diyabet veya kalp hastalığı gibi hastalık riskini artırabilir. İş programlarındaki değişiklikler, yüksek stres düzeyi veya yoğun yaşam tarzları, uyku kalitesinin bozulmasına katkıda bulunabilir. Uyku hapları veya hipnotikler, sıklıkla uyku yardımcıları olarak kullanılır, ancak depresyon veya maddenin kötüye kullanımı gibi komplikasyonlara yol açabilir. Tarhun içeren artemisia bitki grubu, kalitesiz uyku da dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumları için bir çare olarak kullanılmıştır. Farelerde yapılan bir çalışmada, artemisia bitkilerinin yatıştırıcı bir etki sağladığı ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Bitkisel tedavi uzmanları tarhun otunun diğer faydalarını şöyle sıralıyor: 

Ağrı kesici özelliği var: Yapılan bir araştırmaya göre, tarhun otunun önemli analjezik ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan tarhun bu özelliği sayesinde romatizma ve fibromiyalji gibi ağrı bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Diş ağrısını dindirir: Eski Yunanlar, tarhun çiğnemenin ağzı uyuşturduğunu buldukları zaman dişleri tedavi etmek için bu bitkiyi kullanmaya başladı. Tarhun, ağza uyuşma hissi vererek diş ağrısı için doğal bir tedavi seçeneği sunar.

Diyabet tedavisi: Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan araştırmalar, tarhun özütünün kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayan insülinin pankreas tarafından salınımını uyardığını gösteriyor. Bu da, tarhun otunun diyabet hastalarının şikayetlerini azaltıcı fayda sağladığına işaret ediyor.

KURUTULDUĞUNDA ETKİSİNİ KAYBEDER

Mutfakta taze tarhun, sebze veya balık yemeklerinde, beyaz soslarda, light peynirlerde kullanılabilir. Kuruduğunda tıbbi özelliklerini kaybettiğinden, taze tarhun kullanmak en iyisidir. Tarhun otunu sirkeli suda bekleterek tüketmek doğru bir yöntemdir.