Yumak halindeki damarı kapatarak literatüre girdiler

Sağlık Haberleri

Antalya'da, kalbinin içinde kendi damarları dışında olmaması gereken damarsal bir ağ bulunduğu tespit edilen 64 yaşında hasta, zorlu bir ameliyatla sağlığına kavuşarak literatüre girdi.

Manavgat ilçesinde ikamet eden ve çocukluğundan beri rahatsızlığı  bulunan Mustafa Kaymak, farklı hastanelerde tedavi gördü.

Kalp yetmezliği ve damar genişlemesi teşhisi konulan Kaymak'a,  şiddetli kanamalar geçirmesi üzerine farklı yöntemler uygulandı. Kalp pili  takılmasına karar verilen Kaymak, Antalya'da özel bir hastaneye başvurdu. Burada  yapılan anjiyografide, hastanın kalbin içinde  kendi damarları dışında olmaması  gereken damarsal bir ağ bulunduğu tespit edildi. Kardiyolog Doç. Dr. Doğan Erdoğan, uzman doktor Tunca Pişkin ve kalp  cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özerdem, dünyadaki literatürü tarayarak hastaya  tedavi uyguladı.

Ekip tarafından, sık sık damar içi şiddetli kanama geçiren hastanın  kalbinin yanında oluşan 8 milimetrelik damarsal ağ, anjiografik yöntemle  kapatıldı. Sağlığına kavuşan Kaymak'ın, 130 seviyesinde olan kalp hızı böylece  70-80'lere düşürüldü.

"DEPREM OLUYOR SANIYORDUM"

Kaymak, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocukluğundan bu yana sürekli  tedavi gördüğünü ancak hiçbir sonuç alamadıklarını dile getirdi. Pil taktırmak  için geldiği hastanede şifa bulduğunu anlatan Kaymak, "Yatarken deprem oluyor  sanıyordum. Nefes darlığı çekiyordum, sırtüstü yatamıyordum. Titremem oluyordu."  dedi. Kaymak, yıllar sonra ilk kez sırtüstü yatabildiğini, deprem sandığı  kalp atışlarından kurtulduğunu ifade etti.

Uzman doktor Tunca Pişkin de anjiyografide hastanın kendi damarlarının  dışında doğuştan başka damarlar olduğunu tespit edince araştırma yaptıklarını  söyledi. Pişkin, "Literatürü taradık, dünyada çok az vaka var buna benzer.  Türkiye'de bu kadar büyük bir fistül rapor edilmemiş. Rapor edilmediği için de  işlem yapılamamış. Bunu kapatmamız gerekiyordu, ekip olarak karar verdik. Dev  damarı transkateter (onjiyografik) yoluyla kapatarak, literatüre girdik. Bu  yöntemi kazandırmış olduk." diye konuştu.

Doç. Dr. Doğan Erdoğan ise rahatsızlığı basit bir kalp yetersizliği  olarak değerlendirildiği için hastanın yıllardır şifa bulamadığını aktardı.  Kalpte yumak haline gelen damarı kapatmak için uygun cihazı seçtiklerini belirten  Erdoğan, şunları kaydetti:  "Ana koroner damardan girerek, sol taraftaki fistülün ağzına geldik.  Burada önemli olan damarı, kalbi besleyen diğer yan damarlara denk getirmeyecek  şekilde koymak lazım. Çünkü o gibi durumlarda hasta kalp krizi geçirilebilir.  Uygun yeri seçtikten sonra ekip olarak cihazı oraya yerleştirdik. Bir müddet  bekledik, daha sonra damar tamamen kapandı. Hastanın 120-130 olan kalp hızı,  anında 70-80'lere düşmeye başladı."

Doç. Dr. Gökhan Özerdem de ekip olarak farklı bir çalışma yaptıklarına  dikkati çekti.

(AA)