Kiralık mezar! 

Yaşam Haberleri

Türkiye, Kartal’da 21 kişiye mezar olan Yeşilyurt Apartmanı’nı konuşurken, Avcılar’da sıvaları dökülmüş ve kolonları çatlamış evler, özellikle yabancı uyruklu ailelere yüksek fiyattan kiraya veriliyor. 

İstanbul’da 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremde, en çok yıkımın yaşandığı ilçelerden Avcılar’da, yıkılmaya yüz tutmuş ve çatlakların olduğu binalar tehlike saçıyor. İlçenin en işlek caddelerinden birinin üzerindeki 4 katlı bir apartman ise görenlerin yüreğini ağzına getiriyor. 

ÇOCUKLU AİLELER YAŞIYOR 

İçinde 8 ailenin oturduğu, sıvaları dökülmüş ve kolonları büyük hasar almış bina, yalnızca içindekiler için değil önünden geçenler için de büyük risk taşıyor. Çevre halkının iddiasına göre, binanın sahibi içeride yaşayan yabancı uyruklu ailelerden yüksek miktarda kiralar alarak gelir sağlıyor. Bölgedeki birçok hasarlı bina da aynı şekilde yabancı uyruklulara yüksek fiyatlara kiraya veriliyor. Vatandaşlar, Kartal'da yaşanan facianın bir benzerinin yaşanmaması için yetkililerin konuya el atmasını istiyor. 

'DEPREMDE İŞARET KONULDU' 

Murat Uygur isimli bir çevre sakini ise binaya depremden sonra yıkılacağına dair işaret konulduğunu belirterek ‘’Deprem zamanı vardı bu bina. En önce yıkılması gereken bina diye o zaman kırmızı çarpı koymuşlardı. Şu anda 8 çocuklu aile oturuyor. Kiraya vereyim para kazanayım diye insanların ölmesi mi gerekiyor. Belediyeyi arıyoruz muhatap bulamıyoruz’’ dedi. 

ŞİŞLİ’DE 4 BİNAYA MÜHÜR 

İlçede, dairelerinde çatlak olduğu belirtilen bina sakinlerinin başvurusu üzerine, tehlike arz ettiği için 7 katlı 4 bina mühürlendi. Boşaltılan 4 binada toplam 60 daire, altlarında da dükkanlar olduğu öğrenildi. Boşaltılan binaların çevresinde belediye ekipleri önlem alırken, apartmanlarda oturanlarla eşyaları tahliye edildi. Bina sakinleri geçici olarak otele yerleştirildi. Güçlendirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından, daire sahiplerinin yeniden evlerine döneceği belirtildi.