E-devlet ücretsiz kredi notu öğrenme nasıl yapılır? Kredi notu ücretsiz sorgulama nasıl yapılır?

Yaşam Haberleri

Kredi notu e devlet sorgulama ekranından sorgulamalar başladı. Ücretsiz kredi notu öğrenme nasıl yapılır sorusunun yanıtını haberimizde derledik. Vatandaşlar e devlet’e yeni eklenen kredi notu öğrenme işlemlerini merak ediyor. Acil nakit para ihtiyaçlarını karşılamak, yeni bir araba satın almak ya da ev sahibi olmak isteyen kişilerin büyük bir bölümü banka kredileri ile bu isteklerine kavuşmayı tercih etmektedir. Peki kredi notu nasıl sorgulanır? E devlet üzerinden kredi notu nasıl öğrenilir? İşte detaylar…

Kredi notu e devlet sorgulama ekranından bakılmaya başlandı. Ücretsiz kredi notu öğrenme nasıl yapılır adım adım haberimizde yer verdik. Vatandaşlar e devlet’ten ücretsiz kredi sorgulama öğrenme işlemlerini yakından takip ediyor. E-devlet'e yeni eklenen özellik ile kredi puanı sorgulaması yapılabilecek. Böylece KKB kredi puanı sorgulaması kolay ve ücretsiz bir şekilde gerçekleşecek. Normalde ücretli olan risk raporu, E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak alınmaya başlanacak. Peki Kredi notu e devlet sorgulama nasıl yapılır? E devlet üzerinden ücretsiz findeks raporu öğrenme nasıl sorgulanır?

Kredi notu nedir?

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Elde edilen bu puanlama kuruluşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirli bir ücret karşılığında verilir. Ülkemizde bazı finansal kuruluşlar kendi puanlama sistemini geliştirmiş olsalar dahi müşterileri hakkında tüm verilere ulaşamadıkları için KKB’ye bir yerde üye olmak zorundalar. Öte yandan diğer ülkelerde de ülkemizdekine benzer kredi notu sistemleri mevcut. Hatta sadece bireysel müşteriler değil, büyük şirketlere ve devletlere dahi not veren uluslararası kuruluşlar da var.

Kredi notunuza göre bankalar öncelikle olası risk durumunuzu çıkartmaktadır. Çıkartılan risk durumuza göre bankaların çoğunluğu finansal taleplerinizin değerlendirmeye alınıp alınmaması konusunda karar veren sistemler kurar. Bu kurulan otomatik sistemler sayesinde bankalar kredi vermeyecekleri kişileri hiç değerlendirmeye almaz ve bu sayede zaman ve personelden tasarruf etmiş olurlar.

 

KREDİ NOTU SORGULAMA İÇİM TIKLAYINIZ

 

E-DEVLET'TEN KREDİ NOTU SORGULAMA

Vatandaşlar e-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına "risk raporu" yazmanız yeterli. Daha sonra karşınıza "Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu" çıkacak. Bu raporda tüm borç bilgilerinizi banka ve finansal kuruluş bazında görebileceksiniz. Aynı şekilde tüm borçlarınız ve varsa ödenmemiş olan faizleriniz toplam olarak görüntülenebilecek. Son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapalı durumdaki borç durumu da net olarak belirtilecek.