İslam Memiş

İslam Memiş

[email protected]

Ticaret savaşları ve Türkiye’ye etkisi...

ABD cuma gecesi beklenen adımı attı.  

ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen ürünlere yüzde 25 ek gümrük vergisini uygulamaya resmen başladı ve Washington yerel saatiyle 00.01 itibariyle ek vergili sisteme geçildi. Çin’in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan yüzde 25’lik ek gümrük vergisi, nükleer reaktörler, gaz türbinleri, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, fırınlar ve ticari bulaşık makineleri gibi 34 milyar dolar değerindeki 818 ürünü kapsıyor. Beyaz Saray, 16 milyar dolar değerindeki 300’e yakın ürüne ek vergi içeren ikinci bölümün ise, bu ay yürürlüğe girmesinin planlandığını açıkladı. 
Diğer yandan Çin ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri misilleme yaparak ABD’den ithal edilen ürünlere ek gümrük vergisi uygulayacak. 
Sistematik bir şekilde ilerleyen programlarda kur savaşlarından sonra ticaret savaşlarına geçilmiş oldu. “Korumacı tavrın çirkin yüzünü bir kez daha görmüş olduk.”ABD Başkanı Donald Trump, korumacı ve milliyetçi bir tutum içinde ABD’de kahraman lider olmak isteğinde. 
Ancak diğer ülke liderlerinden yüz bulamaması onu “ Korumacı ve kindar “ bir lider yaptığını söyleyebiliriz. Tek dostu İsrail, haricinde herkese gözdağı vermeye devam ediyor. 
Dünya ekonomisi, hiç şüphesiz bu gelişmeler karşısında olumsuz yönde etkilenecek. 
En çok da gelişmekte olan ülke ekonomileri! 
Türkiye ekonomisi de olumsuz etkilenecek o ülkeler arasında. Az ya da çok, sonuçta adı “savaş“ ile başlayan her şey kötüdür. 
Türkiye ekonomisi, son yıllarda enflasyon, cari ve mali açık, işsizlik rakamları, petrol fiyatları ve döviz kurlarında yaşanan agresif dalgalamalar ile mücadele ediyor. Hükümetin teşvikleri ve alınan gecikmeli tedbirler, olası riskleri ötelemiş oldu. 
Ticaret savaşları küresel ekonomilerin bütçelerini daraltır, belirsiz ve agresif bir süreç başlamış olur. Ek gümrük vergi uygulamaları= maliyetlerin artması, hayatın daha pahalı olacağı anlamını taşıyor. Ülkeler birbirine ek gümrük vergisi uygulamaya devam ederse, hayat gerçekten çok pahalı ve yaşanmaz hale gelebilir. Biz, yurt dışından ithal edilen tüm ürünlerde kur farkından dolayı zaten farkı gördük. Yani 5 dolara satın aldığımız ürünler 7 dolara çıkmışsa, ticaret savaşlarının etkileriyle 9-10 dolara yükselmesi kimse için sürpriz olmamalı. Tabi bu arada fırsatçılarda arada kaynamadı değil! Daha gümrük alanına mal inmeden zam üstüne zam yapanlar da bu işin kaymağını yiyenler oldu, olacak da... Fırsatçılar, bence deşifre edilmeli !! Ticaret savaşları, TCMB’nin PPK toplantısından önce başladı. TCMB, ticaret savaşlarının gölgesinde, yeni sisteme geçmiş bir Türkiye’de ilk faiz kararını açıklayacak. Her ne kadar piyasalar faiz artırımı bekliyor olsa da ben, bir faiz artırımı beklemiyorum. Çünkü yeni başlayan sistemlerin olumlu veya olumsuz etkisini görmek için gelecek aylardaki rakamları takip etmek gerek. 
Yani ticaret savaşlarının olumsuz etkilerini faizlerde, döviz kurlarında ve ürün maliyetlerde göreceğiz. Erken seçim kararının alınması, Türkiye’nin yeni sisteme geçmesi, siyasi istikrarın devam etmesi bizim için bir şans oldu. Yeni cumhurbaşkanlığı sistemi, ekonomik kriz dönemlerinde ekonomik tedbirlerin daha hızlı alınmasında etkin rol oynayacak. Ticaret savaşlarının olumsuz etkilerini döviz kurlarında gördüğümüz zaman “ kriz var “ demeyin aman. 
Sosyal medyadan kindarlık yapan kaybedenlerin gazına gelmeden işinize bakın yeter....