Ömer Özkaya

Ömer Özkaya

omerozkaya@gunes.com

Ay ve Güneş

Kore Savaşı'na katılan Türk Tugayı'ndan İstihkam Bölük Komutanı Şinasi Sükan, izinli gönderildiği Japonya'nın başkenti Tokyo'da geziyordu: "Kendi alemimde dalmış bulunduğum bir sırada, yanımda kulak okşayan ahenkli bir kadın sesi duyarak, başımı bu sesin geldiği tarafa çevirdim. Bana tatlı bir Japon aksanı ile İngilizce hitap eden bu güzel kız, 'Kolunuzdaki ayyıldızlı sembolden Türk olduğunuz anlaşılıyor, ben Türkleri akraba bir topluluk olarak severim. Adım Marikko Matsubara' dedi. Ben de kendimi takdim ettim, sonra da arkadaşlık teklif ettim. Marikko'nun yüzü hafif pembeleşti ve biraz düşündükten sonra kabul ettiğini bildirdi. Marikko'nun ailesinin Kobe adasındaki mütevazi evlerini de ziyaret ettim. Yabancı bir askere karşı bu kadar dostça bir ilgi gösterileceğini tahmin etmemiştim doğrusu. Onlar da Türkleri yabancı bir ulus olarak kabul etmiyorlardı."

Ünlü Japon Profesör Okubo da bir açıklamasında "Japonya'da Türk sevgisi çok büyüktür. Bence Şark dünyasında iki büyük millet vardır. Bunlar kelimenin tam manasıyla müstakil ve hür olarak yaşayan Türk ve Japon milletleridir. Asya'nın Aksayişark'taki direği Japonya, Yakınşark'taki direği Türkiye'dir. Asya milletleri arasında Türklerin bizim için hususi bir kıymeti vardır. Asya tarihinde iki büyük hadise vardır ki, Asyalı milletlerin uyanmaları fırsatını vermiştir. Bunlar Rus-Japon Harbi ile Türklerin İstiklal mücadelesidir" der.

"Türk ve Japon aynı ırktan"

Japonya'nın yeni dışişleri bakanı M. Koki Hirota, 18 Eylül 1933 günü, elçiler heyetini kabulde, Türkiye Maslahatgüzarına özel ilgi gösterir ve "Dünyayı aydınlatan iki şey vardır. Biri ay, diğeri güneş. Biri Türkiye'nin, diğeri Japonya'nın timsalidir. Geleceğin politika dünyasını da aydınlatacak muhakkak bunlardır. Türkiye hükümeti ile kuvvetli bir yakınlık yapmak için mümkün olanı mutlaka yapacağım. Bu yakınlığı uzaktan veya yakından bozabilmesi muhtemel olan her şeyi uzaklaştıracağım" der.

Türk Askeri Ataşesi 1932 yılının 1 ve 2 Eylül günleri içinde, Japonya Genelkurmay Başkanlığı 2. Başkanı General Mazaki, Genelkurmay Başkanlığı Harekat Dairesi Başkanı General Nagata, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Miralay Otasimato tarafından kabul edildi. Japonya Genelkurmay Başkanlığı'ndan bu görüşmeye karşılık olarak aşağıdaki cevaplar alındı: "Japon Genelkurmay Başkanlığı, Türk, Macar ve Japon ırklarının menşe'lerini Orta Asya'dan almış bir ırk olarak mütalaa etmektedir. Bilhassa şeref ve milli izzeti nefis, itaat, fedakarlık ve kahramanlık gibi manevi hasletler itibariyle Japonlarla Türkler arasında, diğer milletlerde olmayacak derecede bir benzerlik olduğu kanaatını taşımaktayız." (Başbakanlık Arşivi - 030-10-257-729-9 nolu dosya)

Türk-Japon ittifakını tekrar inşaa zamanı gelmedi mi?