Astımın çaresi kekik çayı

Sağlık Haberleri

Akciğerleri temizleyen kekik çayı, bronş kanallarındaki iltihabı azaltıyor. Kronik astım hastalarının rahat nefes almasını sağlıyor.

İltihaplanma sonucu solunum yolunun aşırı derecede hassaslaşması ve daralmasına neden olan solunum yolu hastalığı astımın, tedavisinde kekik yardımımıza koşuyor. Akciğerleri temizleyen kekik, bronş kanallarındaki iltihabı azaltıyor. Kronik astım hastalarının günde 2-3 fincan kekik çayı içmesi öneriliyor. Kış hastalıklarına özellikle boğaz ağrısı ve öksürüğe fayda sağlaması kekik çayının faydaları arasındadır. Soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının yanı sıra balgam söktürücü özelliği de vardır.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR 

Bitkisel tedavi uzmanları kekik çayının diğer faydalarını şu şekilde sıralıyor: Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar. Antioksidan ve idrarda akışkanlığı arttırıcı özelliği vardır. İdrar söktürücüdür. Ağız kokusunu giderir. Mideyi rahatlatır. Sinir sistemine fayda sağlar. Burkulmalar, romatizma, kas ağrılarına iyi gelmesi de kekik çayının faydaları arasındadır. Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. 

KANSERDEN KORUR

2013 yılında yayınlanan bir araştırmada, ruh sağlığına iyi geldiği belirtilmiştir. Vücutta bulunan dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır. Bu iki hormon depresyonu önleyici hormonlardır. Kekik çayı tüketilerek depresyon önlenebilir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde kansere ve tümörlere karşı da savaşmaya yardım eder. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

ÇAY TARİFİ

Öncelikle 2 bardak su kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ocaktan alın. Suyun içine 1 yemek kaşığı taze ya da kurutulmuş kekik ekleyin. 15 dakika kekik çayının demlenmesi için bekledikten sonra çayı süzerek içebilirsiniz. 

Hazımsızlığa iyi gelir

Sindirim sistemini rahatlaması da kekik çayının faydalarından biridir. Hazımsızlığa iyi gelir. Şişkinliği önler. Bağırsak gazlarına ve bağırsaklardaki solucanlara karşı da fayda sağlar. Aynı zamanda bağırsaklarda oluşan kramplara ve ağrılara da yararlı bir çaydır.