Öksürüğü kesen ciğerotu

Sağlık Haberleri

Akciğerde kanser oluşumuna kalkan olan ciğerotu, öksürük ve boğaz ağrısının iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır.  3 hafta ve daha uzun süren öksürükler, kronik olarak kabul edilir. Akut öksürük enfeksiyonlarıysa sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. 

Adı faydasından geliyor

Ciğerotu, adından da anlaşılabileceği gibi akciğer rahatsızlıklarının hafifletilmesinde, öksürük ve mide rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Bu bitki için bitkisel tedavi uzmanları, öksürüğe iyi geldiğini ve göğüsü yumuşatmada faydalı olduğunu ifade ediyor. Akciğer ve öksürüğe olan faydasının yanı sıra verem gibi var olan akciğer temelli hastalıkların da iyileşme sürecine destek oluyor. 

İltihap kurutuyor

Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iltihaplı bölgelerin daha hızlı kuruması ve iyileşmesini sağlar. Mide ve bağırsağın sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesine olanak tanıyor. Bu etkisi sayesinde hazımsızlık, şişkinlik, gaz gibi sık sık yaşanan sorunlara çözüm olabiliyor. Bağırsakların çalışmasını desteklediği için kabızlık sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor. Son olarak ciğerotu, idrar söktürücü bir etki oluşturuyor.